Vítejte v éře Velkého monetárního utahování! BNP Paribas by sazby v USA letos nezvyšovala

Analytici Paul Mortimer-Lee a Bricklin Dwyer z BNP Paribas tvrdí, že "Fed trhům naservíroval velice rychlé zpřísňování finančních a měnových podmínek" (ne že by mu to investoři aktuálně zrovna úplně polykali i s navijákem) . Nazývají to "Velkým monetárním utahováním".
Analytici tvrdí, že americká centrální banka v čele s Janet Yellenovou sice zvýšila základní úrokovou sazbu jen o 25 bazických bodů, nicméně "stínová" sazba a "sazba, která by při aplikaci historických vztahů odpovídala úrovni a tvaru sazeb na zbytku křivky", se od května 2014 zvýšily o více než 300 bazických bodů. BNP tvrdí, že jde o silnější utahování než v cyklu z roku 1994.
Podle BNP je to důsledek 3 faktorů:
- utahování měnové politiky Fedu po rozsáhlém programu QE;
- ukončení programu odkupů aktiv ze strany Fedu;
- změna řízení měnové politiky z dřívějších výhledů a indikací Fedu navázaných na předem určený termín na současnou závislost na makrodatech.
Utahování podmínek doprovázelo prudké posilování dolaru, které sice znamená výhodu pro USA v podobě levnějších dovozů, na druhé straně ale způsobuje problémy nadnárodním firmám tím, že zdražuje vývozy a snižuje tržby ze zahraničí po směně do americké měny. Postiženy jsou tím i velké americké značky jako Ford, Johnson & Johnson, Procter & Gamble nebo Wal-Mart Stores.
BNP sestavuje vlastní index finančních a monetárních podmínek a tvrdí, že se podmínky zpřísnily z 1,8 směrodatné odchylky pod průměrem v srpnu 2014 na současný zhruba průměr. BNP vidí chyby v politice Fedu. Podle francouzské banky by měla zůstat politika uvolněná a podporující ekonomiku, zpřísnění podmínek bylo příliš rychlé. Nestabilita trhů je toho logickým důsledkem.
Banka očekává zpomalení růstu americké ekonomiky, ale až v roce 2017. Pak počítá s podprůměrným růstem HDP o zhruba 1,5 % za rok. "Pro tento ani příští rok proto neexistuje jistota, že fed bude dále zvyšovat základní úrok," uzavírají analytici.
Zdroj: BNP Paribas
Aktuality
