Dukovany rozšíří kontroly svarů 2. a 3. bloku, budou stát měsíce

Společnost ČEZ rozšíří v Dukovanech kontroly svarů u druhého a třetího výrobního bloku jaderné elektrárny, jejich odstávky se kvůli tomu prodlouží o měsíce. Blok číslo tři zastavený 22. dubna bude mimo provoz do 19. října, tedy skoro půl roku. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku, řekl ve středu ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Rozšířené kontroly jsou podle firmy součástí příprav na další dlouhodobý provoz Dukovan. Budou mít ale dopad na letošní výrobu elektřiny.
Na zveřejněnou zprávu reagovaly i akcie společnosti ČEZ, které ve středu na pražské burze oslabily o více než 1,5 %. Jedna akcie energetické firmy tak v závěru obchodování vyšla na 430 korun, zatímco v úterý to bylo 436,70 koruny.
"Důvodem rozšíření kontrol je (snaha) předejít případným pochybnostem o spolehlivosti a bezpečnosti zařízení," uvedl mluvčí. U druhého bloku Dukovan bude letos ČEZ žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení provozu a v příštím roce pak i pro bloky tři a čtyři. Pro dukovanský blok číslo jedna ČEZ nové povolení získal letos v březnu.
V Dukovanech od 22. dubna vyrábí elektřinu dva ze čtyř bloků. Odstávka bloku číslo čtyři skončí v sobotu, po více než třech měsících.
Rozsáhlé kontroly svarů začali odborníci v dukovanských blocích provádět od loňského září proto, že se ukázalo, že v dokumentaci elektrárny jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. V důsledku neplánovaných odstávek klesla minulý rok roční výroba elektřiny Dukovan o 18 % na 12,6 terawatthodiny (TWh). S nižšími dodávkami proudu počítá elektrárna kvůli delším odstávkám i v tomto roce.
Mluvčí uvedl, že loni se prověrky svarů týkaly zejména bezpečnostních systémů, nyní budou rozšířeny i na zbývající technologie v blocích. "Desetitisíce svarů jsou hotové, další desetitisíce budeme kontrolovat," uvedl.
Skupina ČEZ kvůli odstávkám vloni přišla o 2,5 miliardy korun. Kvůli potížím se snímky podala trestní oznámení, podle Bezděka policejní vyšetřování ještě neskončilo. Koncem dubna společnost oznámila, že odvolala z funkcí některé pracovníky odpovědné za problémy svarů v elektrárně Dukovany a ostatním odpovědným zaměstnancům snížila mzdu. Ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský na svém postu zůstal.
Součástí přijatých opatření bude také zvýšení počtu pracovníků dukovanské elektrárny zaměřených na technické kontroly zhruba o 100, uvedl mluvčí. V areálu nyní pracuje přes 1 100 pracovníků ČEZ, ale vlastních zaměstnanců elektrárny z nich je jen 704. Od června bude kontroly kvality svarů místo dodavatelů pro Dukovany i Temelín provádět Ústav jaderného výzkumu Řež, jedna z dceřiných firem ČEZ.
"Provoz českých jaderných elektráren letos zatím stále není optimální, což dokládá fakt, že ČEZ tento týden informoval o snížení cíle celoroční výroby z původních 30 TWh na 28,7 TWh. To by však stále oproti špatnému loňskému roku mělo znamenat 7% nárůst produkce. ČEZ navíc dokáže nahradit tento menší výpadek plánované produkce jinde, a proto firma ponechala v platnosti své celoroční cíle pro zisk EBITDA a upravený čistý zisk," říká analytik Komerční banky Josef Němý.
"Oznámené prodloužení plánované odstávky druhého a třetího bloku v Dukovanech o 36, respektive 101 dní letos celkově znamená asi o 1,6 TWh nižší produkci proti původnímu výhledu. Nižší produkce v Dukovanech podle našich odhadů reprezentuje asi o 1,25 miliardy Kč (2 %) nižší zisk EBITDA a o 1,9 Kč na akcii nižší čistý zisk," doplnil Petr Bártek, analytik České spořitelny.
Zdroj: ČTK
Aktuality
