US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Tempo růstu aktivity v českém výrobním sektoru v červnu kleslo na 3leté minimum

Aktivita v českém výrobním sektoru v červnu pokračovala v růstu, tempo expanze ale kleslo na nejnižší úroveň za tři roky. Vyplývá to z průzkumu společnosti Markit Economics mezi českými nákupními manažery. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 51,8 bodu z 53,3 bodu v květnu. Hodnota indexu se snížila pátý měsíc v řadě, což je nejdelší taková série od začátku roku 2009. Dlouhodobý průměr ukazatele je 52,9 bodu.

Redakce IW
Redakce IW
1. 7. 2016 | 9:34
Průmysl

Všechny hlavní ukazatele aktivity, které průzkum sleduje, tedy výroba, nové zakázky, zaměstnanost, nákupy a rozpracovanost a export, vzrostly v červnu méně než v květnu. Ceny vstupů dále stouply a účtované ceny se zvýšily poprvé za půl roku, tempo inflace bylo ovšem v obou případech velmi nízké.

Nové zakázky ve výrobě v červnu vzrostly nejpomalejším tempem od listopadu 2015. Nové zakázky ze zahraničí celkově vzrostly jenom mírně, firmy se ale zmiňovaly o zájmu z okolních trhů, jako jsou Německo, Slovensko nebo Polsko.

Výrobci v červnu opět nabírali, ovšem tempo růstu zaměstnanosti bylo nejslabší od února 2014.

Nákupní aktivita v červnu dále posílila, tempo expanze ale bylo nejnižší za 35 měsíců. Zásoby vstupů poprvé od prosince 2014 klesly.

Náklady vzrostly druhý měsíc v řadě, a to vlivem vývoje cen kovů a plastů. Růst byl ale jenom nepatrný. Ceny, které si výrobci účtovali za hotové zboží, se zvýšily poprvé za šest měsíců, ač jen mírně.

"Český PMI v červnu opět klesl, což svědčí o dalším oslabení růstu zpracovatelské výroby. Hlavní hodnota byla na nejnižší úrovni za tři roky a také pod dlouhodobým průměrem. Ukazatele výroby, nových zakázek, exportu, zaměstnanosti i nákupů rostly slabším tempem. Index výroby je přitom v souladu se stagnací, na kterou poukazují oficiální meziroční data zpracovatelské výroby," říká Trevor Balchin, vedoucí ekonom u společnosti Markit a autor zpravodaje pro Českou republiku.

"Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se sice stále zlepšují, avšak pomaleji. Květnový pokles PMI na 51,8 bodu je však překvapení, jelikož se jedná o nejslabší hodnotu PMI za poslední tři roky, kdy ukazatel dosáhl 51 bodů. Přitom natolik silný pokles ukazatele neodpovídá nejen vývoji červnové důvěry v průmyslu, ale ani hodnotám PMI v Německu či eurozóně," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

"Jednorázové zpomalení ukazatele nemusí okamžitě znamenat něco nepříznivého. 51,8 bodu je stále nad 50bodovou hranicí, která signalizuje meziměsíční stagnaci. Domácí průmysl tak i v červnu rostl, pouze slabším tempem. Vývoj PMI však naznačuje postupné zpomalování růstu průmyslové produkce a výsledky referenda ohledně brexitu mohou přinést další pokles tempa růstu z titulu růstu nejistoty a poklesu zahraniční poptávky. Je tak zřejmé, že silný růst průmyslu v předešlých dvou letech kolem 5 % tuzemská ekonomika v letošním roce nezopakuje a růst průmyslové produkce zpomalí na zhruba 3 % meziročně," dodává Seidler.

Zdroj: Markit

Česká ekonomikaČeská republikaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná