Americké akcie v úterý mírně zdražily, podpořily je technologické tituly a data z realitního trhu

Americké akcie v úterý posílily. K růstu nejvíce přispěly technologické společnosti, díky kterým se index Nasdaq během dne dostal na nové rekordní maximum, a nejnovější statistika o prodeji domů v USA.
Odpolední statistika ukázala, že prodej rodinných domů v USA v červenci nečekaně silně vzrostl a byl nejvyšší za devět let. Příznivé údaje z trhu s bydlením jsou dalším důkazem toho, že americká ekonomika posiluje, napsala agentura Reuters.
Index Dow nakonec stoupl o 0,1 % na 18 547,30 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,2 % na 2 186,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,3 % na 5 260,08 bodu, když během dne posunul své rekordní maximum na 5 275,74 bodu.
V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Pod nulou uzavřely sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie výrobce obuvi a sportovního oblečení Nike (+1,64 %), technologického podniku Cisco Systems (+1,14 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (+0,72 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního prodejce Wal-Mart (-1 %), výrobce letecké techniky Boeing (-0,63 %) nebo technologické firmy United Technologies (-0,46 %).
Akcie stavební společnosti Toll Brothers (+8,8 %) zpevnily poté, co před začátkem obchodování podnik zveřejnil hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí, které byly na rovině tržeb lepší, než se čekalo. Reportovaný zisk na akcii 0,61 USD byl v souladu s odhadem trhu.
Cenné papíry prodejce elektroniky Best Buy (+19,6 %) stouply o pětinu, podpořily je rovněž reportované hospodářské výsledky. Společnost vykázala za uplynulé čtvrtletí zisk 0,57 USD na akcii nad odhadem trhu 0,43 USD a tržby 8,53 miliardy USD nad odhadem trhu 8,29 miliardy USD. Pro titul jde o nejvýraznější jednodenní růst ceny od vstupu na burzu před 31 lety.
Cenné papíry potravinářské firmy J.M. Smucker (-8,07 %) naopak výrazně zlevnily poté, co firma za uplynulé čtvrtletí vykázala nižší tržby, než se čekalo.
Sezóna zveřejňování výsledků hospodaření amerických podniků je téměř u konce, investoři proto sledují také další vývoj, hlavně šance na zvýšení úrokových sazeb v nejbližších měsících. Někteří představitelé centrální banky USA v posledních dnech naznačili, že úrokové sazby by se mohly zvýšit již brzy.
Pozornost investorů se nyní soustředí na páteční projev šéfky Fedu Janet Yellenové na setkání světových bankéřů v americkém Jackson Hole. Yellenová by mohla naznačit další směr, jakým se bude vyvíjet měnová politika Fedu.
Ropa se vrátila k 50 dolarům
Kurz amerického dolaru se v úterý pohyboval v úzkém rozpětí, ke koši předních měn dolar uzavřel téměř beze změny. Může za to nervozita ohledně dalšího vývoje úroků v USA před pátečním projevem Janet Yellenové.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, nepatrně vzrostl o 0,02 % na 94,55 bodu. Euro k dolaru kleslo o 0,2 % na 1,1304 EUR/USD a dolar k jenu oslabil o 0,1 % na 100,22 USD/JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,2 % na 113,30 USD/JPY.
Světové ceny ropy v úterý smazaly úvodní ztráty a severomořská ropa Brent se vrátila k 50 USD za barel. Trh odpoledne povzbudily zprávy, podle nichž by se Írán mohl připojit k zásahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na podporu cen suroviny.
V pondělí ceny ropy výrazně klesly, a smazaly tak část zisků z předchozích dvou týdnů, kdy rostly díky spekulacím o dohodě předních těžařských zemí na omezení těžby. Přední světoví producenti by o dohodě měli jednat na konci září v Alžírsku.
Informované zdroje z OPEC a ropného odvětví agentuře Reuters řekly, že Teherán je vůči jednání o zmrazení těžby vstřícnější než dříve. Írán zatím oficiálně neoznámil, zda se k případné dohodě o omezení těžby připojí.
Zlato v úterý večer zdražovalo o 0,4 % na 1 339 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesala o 0,3 % na 18,87 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Rozpočtový deficit Spojených států by měl v letošním fiskálním roce dosáhnout 590 miliard USD. Vyplývá to z nové prognózy nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Nový odhad je o 56 miliard USD vyšší, než CBO odhadl v březnu, kvůli očekávanému pomalejšímu růstu daňových příjmů a vyšším výdajům na některé programy, včetně sociálního zabezpečení a zdravotní péče.
- Nejlepší volbou z kandidátů na prezidentský post ve Spojených státech je podle ekonomů z hospodářského hlediska Hillary Clintonová. Vyplývá to podle listu The Wall Street Journal z výsledků průzkumu americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) mezi jejími členy.
- Americký internetový obchod Amazon chystá novou službu, která umožní neomezené přehrávání hudby za měsíční paušální poplatek kolem pěti dolarů. S odvoláním na zdroje z odvětví to uvedl technologický server Recode. Poplatek by byl poloviční ve srovnání s podobnými službami, které nabízejí Apple či Spotify. Služba Amazonu však podle zdrojů bude fungovat pouze na jeho zařízeních Echo.
- Hodnota majetku nejbohatšího člověka světa Billa Gatese se vyhoupla na mnohaleté maximum 90 miliard dolarů. Proti prvním měsícům roku zakladatel společnosti Microsoft zbohatl o téměř 20 % a jeho majetek je nyní o 13,5 miliardy dolarů vyšší než majetek světové miliardářské dvojky, španělského oděvního magnáta Amancia Ortegy.
- Izraelský výrobce automobilového softwaru Mobileye vyvíjí spolu s americkou společností Delphi Automotive systém samořízení vozů. Nový systém bude připraven do výroby v roce 2019, uvedly v úterý společnosti.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit Economics v srpnu podle předběžných údajů dosáhl 52,1 bodu (červenec: 52,9 bodu, odhad: 52,7 bodu).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu se v srpnu propadl na -11 bodů z červencových +10 bodů (odhad: +6 bodů)
- Prodeje nových domů v USA v červenci vzrostly o 12,4 %, nejvíce od října 2007, na celoročně přepočítané tempo 654 tisíc jednotek. Trh vyhlížel 2% pokles na 580 tisíc jednotek po červnovém revidovaném růstu o 1,7 % na 582 tisíc (revidováno z 592 tisíc).
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Medivation na "hold" z "buy" a zvýšila doporučení na akcie Square na "buy" z "hold".
- Citigroup zahájila pokrývání akcií Medtronic s doporučením "buy" a cílovou cenou 102 USD.
- Barclays zvýšila cílovou cenu akcií Moody's na 120 z 95 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Toll Brothers ve 3Q: Čistý zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,61 USD, loni: 0,36 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,25 miliardy USD, loni: 1,03 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 8,53 miliardy USD (odhad: 8,29 miliardy USD, loni: 8,53 miliardy USD).
- Výsledky J.M. Smucker v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 1,8 miliardy USD (odhad: 1,9 miliardy USD, loni: 1,95 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
