Americké akcie ve středu opět mírně oslabily a zakončily srpen smíšeně. Cenám nesvědčila zlevňující ropa

Americké akciové trhy v úvodu středeční obchodní seance zamířily do mínusu ve světle levnější ropy a v očekávání dat z amerického trhu práce za srpen. Nakonec ale indexy většinu ztrát smazaly a zakončily nedaleko denních maxim. Širší index S&P 500 vykázal poprvé od února pokles i za celý měsíc.
Index Dow ve středu oslabil o 0,29 % na 18 400,88 bodu a srpen zakončil o zhruba 0,2 % níže, S&P 500 ztratil 0,24 % na 2 170,95 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,19 % na 5 213,22 bodu a jako jediný za celý srpen udržel mírný růst. V plusu se ve středu udržely sektory necyklického spotřebního zboží, financí a síťových služeb, největší poklesy zaznamenala odvětví energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX stoupl o 2,29 % na 13,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 1,5732 %.
"Data z ekonomiky nebyla ve středu příliš významná, a tak se obchodovalo hodně na základě toho, že nečekaně vzrostly zásoby ropy v USA," uvedla Kim Forrestová z Fort Pitt Capital. "Hodně investorů s obavami vyhlíží přicházející září."
Cena americké ropy se ve středu snížila o více než tři procenta a poprvé za 12 dnů klesla pod 45 dolarů za barel. Způsobila to zpráva o nečekaně vyšší tvorbě zásob v USA. Dílčí index S&P energetických společností ztratil 1,4 %, což byl nejhlubší pokles za tři týdny. O více než procento oslabily akcie firem ExxonMobil a Chevron, napsala agentura Reuters.
Investoři nyní čekají na důležitou páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA, která by mohla naznačit načasování dalšího zvýšení úroků v USA. Ekonomy povzbudila středeční zpráva ze soukromého sektoru, která ukázala, že počet nových pracovních míst v srpnu klesl méně, než se čekalo.
Slabší dolar
Americký dolar oslabil vůči euru a ke koši šesti předních světových měn nakonec smazal předchozí zisky a uzavřel téměř beze změny. Mohly za to slabé údaje ze zpracovatelského sektoru, které zmírnily optimismus z ekonomického růstu v USA před netrpělivě očekávanou zprávou o vývoji nezaměstnanosti.
Euro k dolaru posílilo o 0,1 % na 1,1158 USD a k jenu stouplo o 0,6 % na 115,42 JPY. Dolar k jenu vzrostl o 0,5 % na 103,47 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, zůstal beze změny na 96,05 bodu.
Levnější ropa
Světové ceny ropy se snížily o zhruba tři procenta po zprávě o překvapivě silném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech. K poklesu cen přispěla rovněž zpráva o růstu těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC)
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden zvýšily o 2,3 milionu barelů. Analytici přitom očekávali nárůst o pouhých 921 000 barelů.
Průzkum agentury Reuters ukázal, že těžba ropy v rámci kartelu OPEC v srpnu stoupla o 40 000 barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst produkce v Saúdské Arábii a v dalších zemích z oblasti Perského zálivu.
Růst produkce OPEC by podle Reuters mohl posílit skepsi k možnosti obnovení rozhovorů o zmrazení těžby, které by podpořilo ceny ropy. "OPEC skutečně nechce zmrazit produkci," uvedl analytik Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu 177 tisíc pracovních míst. Očekával se přírůstek 175 tisíc. V červenci v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 194 tisíc míst (revidováno ze 179 tisíc).
- Podle Mohameda El-Eriana, který v současnosti pracuje jako poradce společnosti Allianz, nyní existuje 60% šance, že Fed na svém zářijovém zasedání přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. Tato pravděpodobnost však podle něj může vyšplhat až na 80 %, pokud páteční data z amerického trhu práce splní tři klíčové podmínky. "Pravděpodobnost (dalšího zvýšení sazeb) výrazně vzroste, pokud páteční data splní tři podmínky - více než 180 tisíc nových pracovních míst, solidní růst mezd a žádná výrazná změna v míře participace," řekl El-Erian v rozhovoru pro CNBC.
- Kanadská ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí nejprudší pokles za posledních sedm let, respektive od světové finanční krize. Tamní statistický úřad ve středu oznámil, že se hrubý domácí produkt v ročním přepočtu propadl o 1,6 %. Ekonomiku nepříznivě zasáhl jednak pokles vývozu, jednak výpadek v těžbě ropy, který způsobily rozsáhlé lesní požáry.
- Rozjednané prodeje domů v USA v červenci vzrostly meziměsíčně o 1,3 %, ačkoli se očekával mírnější nárůst o 0,7 %. Meziročně prodeje klesly o 2,2 % navzdory očekávanému růstu o 2,2 %. Červnový údaj byl revidován na 0,8% meziměsíční pokles po původně hlášeném 0,2% růstu. Meziroční ukazatel za červen byl rovněž revidován níže, a to na 0,7% pokles z původně hlášeného 0,3% růstu.
- Rakouský vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner ve středu vyzval k zastavení rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Postavil se tak na stranu Francie, která hodlá v září o přerušení jednání požádat Evropskou komisi. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.
- Americká internetová společnost Google se chystá ve Spojených státech rozšířit svůj program pro sdílení vozidel. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to napsal americký list The Wall Street Journal. Google, který je součástí konglomerátu Alphabet, by tak vstoupil na silně rostoucí, avšak tvrdě konkurenční trh s takovou službou. Na něm teď hraje prim jeho někdejší spojenec Uber a konkurenční služba Lyft.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v srpnu klesl na 51,5 bodu z předchozích 55,8 bodu.
- Americký dolar se ve středu vyšplhal až na třítýdenní maximum vůči koši ostatních předních měn. Podpořily ho příznivé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru Spojených států. Později však o své zisky přišel kvůli slabým údajům ze zpracovatelského sektoru.
- Americký antimonopolní úřad podal žalobu na Deere & Co. kvůli akvizici aktiv od firmy Monsanto.
- USA a Kuba obnovují pravidelné letecké spojení.
Výsledková sezóna
- Výsledky Salesforce.com: Zisk na akcii 0,33 USD, upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 2,04 miliardy USD (odhad: 2,02 miliardy USD). Kvůli horšímu než očekávanému výhledu na probíhající kvartál a na celý fiskální rok ale akcie ve středečním after-marketu ztrácely přes 5 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg
Aktuality
