US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Americké akcie ve čtvrtek prudce oslabily, investoři hodnotili nová cla zaměřená proti Číně

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztratily téměř tři procenta. Šlo o největší jednodenní propad od 8. února. Reagovaly na zprávu, že americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. To by mělo dopad na celosvětový obchod. Ztrácely především akcie průmyslových firem, dolar posiloval.

Index Dow klesl o 2,93 % a uzavřel na 23 957,89 bodu, S&P 500 oslabil o 2,52 % na 2 643,69 bodu a Nasdaq Composite odepsal 2,43 % na 7 166,68 bodu. Dařilo se pouze sektoru veřejných služeb, ostatní hlavní odvětví ztrácela. Index volatility VIX stoupl o 30,68 % na 23,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála šest bazických bodů na 2,8244 %.

Kdy cla vstoupí v platnost, zatím není jasné. Bílý dům uvedl, že úřad obchodního zmocněnce USA by měl během 15 dnů vytvořit seznam čínských produktů, na které by mohla být nová cla uvalena. Americké ministerstvo financí bude mít navíc za úkol navrhnout opatření, která by omezila čínské investice ve Spojených státech. Čína dostane prostor k reakci, čímž se má snížit riziko okamžitých odvetných opatření Pekingu. Ten již varoval, že podnikne "veškerá potřebná opatření" na svou obranu.

Na akciových trzích se nedařilo především velkým americkým průmyslovým podnikům. Boeing (-5,19 %), Caterpillar (-5,71 %) nebo 3M (-4,69 %), patřily k nejslabším. Po oznámení hospodářských výsledků naopak zazářily akcie společnosti Guess, které posílily téměř o třicet procent.

Pokles výnosů amerických dluhopisů oslabil finanční sektor. Dále ztrácely akcie Facebooku (-2,66 %). Jeho šéf Mark Zuckerberg uvedl, že bude s potěšením vypovídat před Kongresem o kontroverzním nakládání s daty uživatelů své sociální sítě.

Na devizových trzích v reakci na obavy z možné obchodní války a poklesu akciových trhů posiloval japonský jen považovaný za bezpečnou měnu. Vůči dolaru se vyšplhal na třítýdenní maximum. Z měsíčního minima se vzpamatoval dolarový index. Kolem 21.00 SEČ dolar na japonský jen ztrácel 0,6 % na 105,38 JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu přidával 0,1 % na 89,39 bodu.

Jednotnou evropskou měnu dostaly pod tlak slabé ekonomické údaje z eurozóny a zveřejnění ostře sledovaného indexu podnikatelské důvěry v Německu. Ten podle mnichovského institutu Ifo v březnu klesl druhý měsíc po sobě a je na 11měsíčním minimu.

Ceny ropy klesaly, investoři totiž vybírali zisky, které jim přinesl předchozí růst cen barelu. Výraznějšímu propadu nicméně braní pokračující snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezení dodávek suroviny na trh. "Máme tu určité vybírání zisků," řekl k vývoji cen analytik Rob Haworth ze společnosti U.S. Bank Wealth Management. K poklesu cen ropy přispěl rovněž nepříznivý vývoj na akciových trzích.

V uplynulých dvou týdnech se ceny ropy zvýšily o téměř deset procent, a to mimo jiné kvůli slabšímu kurzu amerického dolaru a napětí mezí Saúdskou Arábií a Íránem.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v posledním týdnu v USA mírně více, než se čekalo. Index cen domů vzrostl více, stejně jako předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Obdobný index za sektor služeb naopak zaostal za očekáváním.

Americká makrodata z 22. března 2018, zdroj: DailyFX.com

  • Velká obchodní nerovnováha, která je jádrem potenciální obchodní války, existuje z převážné části kvůli elektrickým výrobkům a technologiím, největším položkám dovozu do USA z Číny. Příklad Applu ukazuje, že velká část této nerovnováhy je způsobena dovozem amerických značkových produktů, z nichž mnoho má díly dodané z celého světa, ale montují se v Číně.
  • Americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 60 miliard dolarů.
  • Zástupci EU a USA vedli jednání o vynětí EU z nových cel, která začnou platit 23. března. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer oznámil, že EU bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím od nových cel osvobozena. Dočasné osvobození od cel se podle agentury DPA kromě EU týká rovněž Argentiny, Brazílie, Austrálie a Jižní Koreje.
  • O akcie společnosti Dropbox byl v rámci IPO zájem. Firma upsala 36 milionů akcií v průměru za 21 USD za kus. Firma čekala rozpětí 18-20 USD. Půjde o největší vstup na burzu od úpisu akcií společnosti Snap. Firma byla v rámci IPO oceněna na více než 8 miliard USD.

Výsledková sezóna

Výsledky Guess ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 792 milionů USD (odhad: 756 milionů USD). Akcie ve čtvrtek +28,29 %.

Výsledky Nike ve 3FQ: Čistá ztráta na akcii 0,57 USD, očištěný zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 8,98 miliardy USD (odhad: 8,83 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +6 %.

Výsledky Micron Technology ve 2FQ: Čistý zisk na akcii 2,67 USD, očištěný zisk na akcii 2,82 USD (odhad: 2,76 USD), tržby 7,35 miliardy USD (odhad: 7,23 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.

Zdroj: ČTK, CNBC

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná