|

Analytici: České domácnosti neopustila v dubnu chuť utrácet

Dubnové maloobchodní tržby bez prodejů aut překonaly očekávání analytiků. České domácnosti podle nich i vzhledem k velikonočním svátkům neopustila chuť utrácet, podle některých odborníků však může kvůli zpomalující ekonomice v dalších měsících růst maloobchodních tržeb oslabit. Jeho tempo v posledních letech stále drží internetoví prodejci. Nejvíce za posledních 16 let v dubnu meziročně vzrostly výdaje Čechů za potraviny, což mohlo ovlivnit i zdražování. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

Česká republika Česká ekonomika Maloobchod

Maloobchodní tržby bez prodejů aut v Česku v dubnu zrychlily růst na 6,9 procenta z březnových 4,8 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziroční srovnání ovlivnily Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Opět se zvyšovaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že Češi v dubnu navýšili výdaje za potraviny nejvíce za 16 let. "I když markantní růst výdajů za potraviny pochopitelně částečně plyne z prosté skutečnosti jejich zdražování," uvedl. Je to vidět podle něj například u brambor, cibule, zelí a další zeleniny, jejíž cena se kvůli loňské slabé úrodě drží na historickém maximu. Ovlivnilo to i růst výdajů v restauracích, který byl v dubnu meziročně nevýraznější od loňského ledna.

Analytik Miroslav Novák z firmy Akcenta CZ uvedl, že pokračujícím trendem je přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet. Internetoví prodejci si podle něj v tempu růstu tržeb v posledních letech drží primát a letošní duben s meziročním růstem o 20 procent nebyl podle Nováka výjimkou.

Nadále se však podle ekonoma UniCredit Bank Jiří Pour rozevírají nůžky mezi tržbami za automobily a tržbami bez aut. "Tržby za automobily po březnovém poklesu meziročně sice trochu vzrostly, avšak za první čtyři měsíce je stále viditelný meziroční pokles," uvedl. Dlouhodobá nasycenost poptávky po automobilech, kterou mimo jiné podle něj indikují data za registrace vozidel doma i ve světě, nejspíš bude trvat dlouho. "K odkladu pořízení nového automobilu může vést i aktuální nejistota spojená s evropskými regulacemi emisí, které postavily automobilový průmysl na technologické rozcestí," dodal.

Hlavní ekonom Cyrrus Michal Brožka upozornil, že domácnosti sice neopouští chuť utrácet, avšak kvůli zpomalující se ekonomice bude i růst maloobchodních tržeb zpomalovat. Reálný růst přitom podle něj snižuje vyšší inflace. Kovanda odhaduje, že vykáže maloobchod růst zhruba 3,8 procenta, což je o jeden procentní bod slabší růst než loni. "Nadále ale platí, že by spotřeba domácností měla patřit mezi hlavní faktory růstu domácí ekonomiky v letošním roce, což dosavadní čísla potvrzují," doplnil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil dodal, že by si i přesto maloobchodní tržby měly silnou dynamiku udržet, protože se spotřebitelská důvěra i přes poklesy v posledním období pohybuje na poměrně vysokých hodnotách. "Vlivem těchto skutečností očekáváme, že celkové maloobchodní tržby by v průměru v letošním roce měly vzrůst o 2,2 procenta, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet lehce nad čtyři procenta," konstatoval.

Zdroj: ČTK
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
před 26 minutami

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
před hodinou

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna
Zisk společnosti Royal Dutch Shell za třetí kvartál předčil očekávání…
před hodinou

Zisk společnosti Royal Dutch Shell za třetí kvartál předčil očekávání, firma zvýšila dividendu

Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell ve třetím čtvrtletí meziročně klesl upravený zisk o 80 % na...
Evropské akcie Výsledková sezóna Dividendy
LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji
11:27

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji

Francouzská skupina LVMH se po roztržce dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co., které zhruba za 15,8...
Americké akcie Evropské akcie Luxus