ČNB utáhla měnové kohouty, dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 25 bazických bodů na 0,5 %
|

ČNB utáhla měnové kohouty, dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 25 bazických bodů na 0,5 %

Bankovní rada České národní banky se na listopadovém jednání rozhodla zvýšit úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zvýšila ČNB o 25 bazických bodů na 0,5 % a lombardní sazbu zvedla o 50 bazických bodů na 1 %. Diskontní sazba zůstala beze změny na 0,05 %.

ČNB Česká ekonomika Česká republika Úrokové sazby Centrální banky

Bankovní rada sazby zvýšila podruhé v tomto roce, poprvé tak učinila na začátku srpna. Předtím se sazby naposledy zvýšily v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla o 25 bazických bodů na 3,75 %. V září banka ponechala sazby beze změny. Ekonomové nyní očekávají další postupný růst úroků.

Lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázány například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

"V posledních dnech se stále častěji objevovaly názory, že by ČNB mohla základní sazbu zvýšit v jednom kroku i o 50 bazických bodů, nakonec se však potvrdil základní scénář postupného růstu sazeb. Jedním z důvodů může být i to, že část měnového zpřísnění již doručila silnější koruna. Ta od zářijového jednání centrální banky posílila o více než procento, což je z pohledu centrální banky ekvivalent růstu sazeb o 0,25 procentního bodu," říká hlavní ekonom ING pro Českou republiku Jakub Seidler.

Podle ekonoma z Komerční banky Viktora Zeisela ČNB zvýšením sazeb signalizuje, že se české ekonomice daří a že se jí bude dařit i v dalších měsících. "Očekáváme, že příští rok ČNB zvýší sazby o čtvrt procentního bodu na každém ze svých čtyř hlavních zasedání. Dokonce by se mohlo stát, že ke zvýšení sazeb dojde ještě letos na prosincovém zasedání banky. Inflační tlaky v tuzemské ekonomice zůstávají silné, nedostatek pracovní síly a rostoucí poptávka po zaměstnancích budou nadále podporovat růst mezd, který je nejdůležitějším faktorem vyšší inflace, a posilování koruny bude stále spíše jen pozvolné," říká Viktor Zeisel.

Česká koruna na zveřejnění výsledku zasedání ČNB zareagovala mírným posílením k euru, z 25,55 EUR/CZK se posunula pod 25,53 EUR/CZK, po tiskové konferenci guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ovšem oslabila k 25,73 EUR/CZK.

Podle ekonoma ze společnosti CYRRUS Lukáše Kovandy je důvodem oslabení koruny skutečnost, že představitelé ČNB v uplynulých týdnech vyvolali příliš silná očekávání ohledně razance dalšího zpřísňování měnových podmínek, která nyní zcela nenaplnili.

ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok

V aktualizované makroekonomické prognóze zveřejněné během tiskové konference Jiřího Rusnoka ČNB zlepšila výhled ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos podle nového odhadu český HDP vzroste o 4,5 %, v srpnu banka odhadovala, že letos ekonomika přidá 3,6 %. Pro příští rok banka zlepšila odhad růstu ekonomiky na 3,4 % z 3,2 %, pro rok 2019 nechala odhad na 3,1 %.

ČNB upravila také odhad vývoje inflace. Ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku čeká inflaci 2,2 %, zatímco v srpnu to bylo 1,8 %. Pro první čtvrtletí 2019 odhad zvýšila na 2 % z předchozích 1,8 %.

Po většinu příštího roku podle nové prognózy inflace setrvá nad 2% cílem ČNB, následně by se na horizontu měnové politiky měla k cíli shora vrátit. K návratu inflace k cíli přispěje podle Rusnoka vedle posilování koruny i růst úrokových sazeb, který bude ale brzděn kvantitativním uvolňováním Evropské centrální banky. Česká koruna podle guvernéra ČNB posílí díky zpřísňování domácí měnové politiky vůči měnové politice eurozóny.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle bankovní rady mírně proinflační, tedy ve prospěch růstu cen. Nejistotou je podle Rusnoka možné mírnější posílení koruny proti odhadům v příštích čtvrtletích, a to kvůli možnému uzavírání korunových pozic spekulativními investory. Dalším rizikem jsou i síla, skladba a setrvačnost inflačních tlaků z domácí ekonomiky.

Rusnok také oznámil, že v první zprávě o inflaci v roce 2018, která bude zveřejněna v únoru, obnoví centrální banka zveřejňování odhadu vývoje koruny vůči euru. Zveřejňování odhadů pozastavila ČNB v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku.

Ministerstvo financí na konci července ve vlastní prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky pro letošní rok na 3,1 % a pro příští rok na 2,9 %. Novou prognózu MF vydá zhruba za dva týdny. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 4,3 %, pro příští rok odhad růstu zvýšila na 3,2 %.

Vyšší sazby pocítí i spotřebitelé, růst úroků u úvěrů ale bude brzdit konkurence na trhu

"V tuto chvíli není aktuální tempo růstu úrokových sazeb až tak zásadní, důležité je, že díky příznivému vývoji české ekonomiky budou sazby růst i v dalších čtvrtletích. Trh si je této skutečnosti vědom, a začíná proto stále více předpokládat rychlejší růst sazeb, než ČNB předpokládala ještě ve své srpnové prognóze. Díky tomu rostou také tržní úrokové sazby delších splatností, které se dostávají na nejvyšší hodnoty za posledních několik let. Současná výše sazeb u hypoték se tak jeví v kontextu tržních sazeb neudržitelně nízká, a v horizontu několika měsíců lze proto čekat jejich růst," upozorňuje Jakub Seidler z ING.

"Nedomníváme se ale, že by měl uvedený růst úrokových sazeb výrazněji dopadat na domácnosti s hypotékami, které budou při refixování úvěrů  postupně čelit vyšším splátkám. ČNB ve své poslední Zprávě o finanční stabilitě provedla zátěžový test domácností, v němž sice potvrdila vyšší citlivost nízkopříjmových domácností s hypotečním úvěrem na růst sazeb, nicméně předpokládaný růst úroků v nepříznivém scénáři ČNB činil tři procentní body, což je výrazně silnější nárůst, než lze v současné situaci očekávat," uvádí dále Seidler.

Analytik z BH Securities Martin Vlček potvrzuje, že lze čekat růst sazeb nových i refinancovaných hypoték, zároveň ale upozorňuje, že tento vývoj může být tlumen velkou konkurencí bank. U spotřebitelských úvěrů podle něj může být tento efekt ještě výraznější.

Sazby se mohou znovu zvýšit na jakémkoli příštím zasedání bankovní rady

Jiří Rusnok na tiskové konferenci rovněž řekl, že bankovní rada může úrokové sazby znovu zvýšit na jakémkoli dalším zasedání, pokud to bude vyžadovat situace. Nová makroekonomická prognóza ovšem pro příští rok počítá jen s jedním zvýšením sazeb, což je podle ekonomů vzhledem k současnému ekonomickému vývoji neadekvátní.

"Na dnešní debatě vyplynulo, že nejsou žádné překážky, které by bránily tomu, abychom přistoupili ke změně sazeb na každém (dalším) zasedání. Tedy pokud to situace bude vyžadovat," řekl Rusnok. Upozornil, že na trhu práce již česká ekonomika vyčerpala všechny rezervy a mzdy rostou téměř dvouciferným tempem. "Důvodů je pro zpřísnění měnové politiky dostatek. Jsme v komfortní situaci, máme udržitelnou inflaci, takže si můžeme dovolit kroky k normálnějšímu nastavení měnové politiky," uvedl guvernér a dodal, že česká ekonomika je "nad svým potenciálem".

Během jednání bankovní rada podle Rusnoka diskutovala také o možnosti zvýšit základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Výrazně ale podle něj převládl názor postupovat v měnové politice zvyšováním sazeb o 0,25 procentního bodu.

"Předpoklad jen jednoho zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů v příštím roce je podle nás vzhledem ke stavu tuzemské ekonomiky neadekvátní. Současný vývoj ekonomiky si vyžaduje výraznější růst sazeb, který centrální bance umožňuje překoupená koruna nezávisle na politice ECB. Zároveň je nová prognóza vývoje sazeb do jisté míry nekonzistentní s řadou výroků některých členů bankovní rady ČNB, kteří ještě nedávno avizovali možnost razantnějšího zvyšování sazeb. Je možné, že se ČNB nechce příliš zavazovat a ovlivňovat tržní očekávání ohledně růstu sazeb, a proto je nová prognóza konzervativnější," spekuluje Jakub Seidler. "Nadále předpokládáme, že sazby by mohly v příštím roce vzrůst třikrát, v polovině příštího roku čekáme základní sazbu na úrovni 1 %," dodává ekonom z ING.

Česká ekonomika ve skvělé kondici

Ekonomická aktivita v ČR se vyvíjí nad očekávání příznivě, meziroční růst tuzemské ekonomiky v druhém čtvrtletí zrychlil na 4,7 %, inflace se stále pohybuje bezpečně nad 2% cílem ČNB, kde by měla setrvat i na horizontu měnové politiky ČNB (18 měsíců), a nezaměstnanost je nejnižší v celé EU.

K příznivému vývoji české ekonomiky přispívá jak domácí, tak zahraniční poptávka. Podle Českého statistického úřadu se v druhém čtvrtletí dařilo většině odvětví hospodářství ČR. K růstu nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl tažený nejen výrobou aut, ale například i zvýšením produkce elektrických přístrojů a zařízení.

Reálné příjmy domácností vzrostly v druhém čtvrtletí o 2,6 % a spotřeba na obyvatele o 2,9 %. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření byl 24 596 korun. "Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl v druhém čtvrtletí 30 603 Kč, proti stejnému období předchozího roku se tak reálně zvýšil o 4,4 %," uvádí zpráva ČSÚ.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká a kanadská centrální banka (ve čtvrtek také banka britská). Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě v druhé polovině příštího roku.

Zdroj: ČNB, ČTK
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale skončily v plusu

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila. Index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy o objemu dvojnásobně větším, než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod