US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,13 %
NASDAQ-0,72 %
DOW JONES+0,11 %
PX+0,42 %
ČEZ+0,50 %
NVIDIA-0,69 %

Ekonomická nálada na Slovensku se v srpnu druhý měsíc po sobě zlepšila

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v srpnu druhý měsíc po sobě zlepšila, nadále však zaostává za loňskem i za obdobím do letošního března, kdy v zemi vypukla pandemie nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil slovenský statistický úřad.

Redakce IW
Redakce IW
28. 8. 2020 | 10:00
Slovensko

Tříměsíční klouzavý průměr souhrnného indexu ekonomické nálady na Slovensku po úpravě o sezonní vlivy v srpnu vzrostl o devět bodů na 83,5 bodu. Jeho stávající hodnota zaostala za dlouhodobým průměrem o 19,8 bodu a za výsledkem z loňska o 13,1 bodu. V meziměsíčním srovnání se pak nálada zlepšila ve všech sledovaných sektorech kromě stavebnictví. Proti loňsku byl ukazatel lepší pouze v průmyslu.

Na novodobém minimu byla ekonomická nálada na Slovensku letos v červnu, kdy zmíněný ukazatel klesl na 64,8 bodu. V únoru, tedy měsíc před potvrzením prvního případu koronaviru v zemi, byl na 98 bodech. Následná karanténní opatření, z nichž většinu Bratislava mezitím zrušila, ovlivnila i činnost řady podnikatelů.

Slovensko letos hlavně kvůli dopadům covidu-19 očekává zhruba dvouciferný propad ekonomiky, což by by znamenalo horší výsledek než za globální ekonomické krize v roce 2009. V uplynulých týdnech země zaznamenala stoupající počet nových případů nákazy koronavirem.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

EkonomikaSlovensko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie