Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru neshodly

Evropské akcie v pondělí uzavřely smíšeně, když trh nepotěšila eskalace napětí v Hongkongu, kde byl postřelen jeden z demonstrantů. Investoři se nemohli opřít ani o optimismus ohledně obchodní dohody mezi USA a Čínou, neboť v závěru minulého týdne americký prezident Donald Trump uvedl, že neodsouhlasil postupné rušení cel na dovoz čínského zboží. Dohodou o zrušení tarifů se přitom o den dříve pochlubilo čínské ministerstvo obchodu.
Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel téměř beze změny, ztratil 0,02 % na 405,34 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,42 % na 7 328,54 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,07 % na 5 893,82 bodu a německý DAX se snížil o 0,23 % na 13 198,37 bodu.
Sektor základních zdrojů, který má vysokou expozici vůči Číně, odevzdal více než procento.
Pozornost investorů se v pondělí soustředila také na údaje o vývoji britské ekonomiky. Ta se ve třetím čtvrtletí vyhnula recesi, proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 %, zatímco ve druhém kvartálu o 0,2 % klesla. Meziroční růst ale zvolnil z 1,3 na jedno procento, a je tak nejslabší od roku 2010.
Mnoho optimismu nepřinesly ani víkendové parlamentní volby ve Španělsku, které sice podle očekávání přinesly vítězství socialistů, sestavení fungující vlády, která by získala důvěru parlamentu, se však zatím jeví nepravděpodobně. Výrazně navíc ve volbách posílila krajně pravicová strana VOX, což bude zvyšovat napětí v parlamentu.
Při pohledu na konkrétní tituly se pomyslným vítězem dne staly britské pekárny Greggs, jejichž akcie vyletěly vzhůru o více než 16 % po pondělním zveřejnění růstu tržeb a zlepšení celoročního výhledu zisku.
Evropské akcie (11. listopadu 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v Česku byly v říjnu o 2,7 procenta vyšší než před rokem, což je stejný růst jako v září. Podepsaly se na tom ceny potravin, ze kterých zdražily především ovoce a nealko nápoje, hlavní vliv na růst cen má nadále vyšší nájemné, dražší elektřina a další ceny spojené s bydlením. Meziměsíčně ceny obnovily růst a stouply o 0,5 procenta, zatímco v září letos poprvé klesly o 0,6 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení meziročního růstu na 2,5 procenta.
- Britská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula recesi, proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, zatímco ve druhém kvartálu o 0,2 procenta klesla. Oznámil to v pondělí britský statistický úřad. Meziroční růst ale zvolnil z 1,3 na jedno procento, a je tak nejslabší od roku 2010. Na obchodních investicích a zpracovatelském průmyslu se podepsalo celosvětové zpomalení růstu hospodářství a obavy z brexitu.
- Slovenský průmysl a stavebnictví zaznamenaly v září rozdílný vývoj. Zatímco produkce průmyslu pokračovala v meziročním poklesu, stavebnictví si proti loňsku polepšilo. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Za první tři čtvrtletí průmysl meziročně ještě rostl, stavebnictví ale kleslo.
- Čínská společnost Jingye Group se dohodla na koupi britského výrobce oceli British Steel. Oznámil to v pondělí konkurzní správce britského podniku. Dohoda by mohla v Británii zachránit tisíce pracovních míst. Společnost British Steel v květnu vstoupila do likvidace a konkurzní správce ji udržuje se ztrátou v provozu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
