Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi USA a Čínou na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci smíšeně, když je dolů stáhly obavy z neúspěchu americko-čínských obchodních jednání. Zpravodajský server CNBC v pondělí napsal, že Peking aktuálně vidí dojednání obchodní dohody pesimisticky. Důvodem je zamítavý postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa k postupnému rušení cel, které na sebe Spojené státy a Čína vzájemně uvalily.
Regionální index STOXX Europe 600 sice během obchodování vystoupil na nejvyšší úroveň od května 2015, nakonec však odepsal 0,12 % na 405,5 bodu. Britský FTSE 100 posílil o 0,22 % na 7 323,8 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,35 % na 5 905,05 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,11 % na 13 221,12 bodu.
Z konkrétních titulů se dařilo například britským aerolinkám EasyJet, jejichž akcie zdražily zhruba o 5 % poté, co firma reportovala uspokojivé výsledky hospodaření. Společnosti sice kvůli vyšším cenám pohonných hmot a ostré konkurenci klesl celoroční zisk, o 8,6 % ale dokázala zvednout počet přepravených cestujících.
Pomyslným vítězem dne se stala britská technologická společnost Halma, která pozitivně překvapila hospodářskými čísly, na což její akcie zareagovaly růstem o více než 8 %
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Současné ekonomické situaci by podle člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy odpovídalo zvýšení úrokových sazeb. Důvodem jsou podle něj domácí tlaky na růst inflace a zároveň skutečnosti, že vývoj v zahraničí zřejmě bude proti dřívějším očekáváním lepší. Benda byl jedním ze dvou centrálních bankéřů, kteří ve čtvrtek 7. listopadu hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.
- Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, v říjnu meziročně zvýšil odbyt o 12,2 procenta na 949 800 vozů. Oznámila to v úterý firma. Za prvních deset měsíců roku však její odbyt meziročně klesl o 0,2 procenta na 8,955 milionu vozů. Za výrazným říjnovým růstem stála skutečnost, že loni v říjnu odbyt prudce klesl v důsledku komplikací souvisejících s přechodem na nový systém testování automobilových emisí WLTP.
- Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní destinací pro podniky po celém světě. Podle nové zprávy HSBC Navigator plánují dvě pětiny firem v příštích třech až pěti letech do Evropy expandovat a více než polovina evropských firem se chystá v regionu zvýšit svou podnikatelskou aktivitu. Průzkum zahrnuje přes 9 100 společností ve 35 zemích a teritoriích.
- Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to v úterý Svaz německého průmyslu (BDI). U exportu z Německa pak svaz čeká růst jen o 0,5 procenta, což by znamenalo nejslabší tempo od světové finanční krize před deseti lety.
Výsledková sezóna
- Britské nízkonákladové aerolinky easyJet snížily kvůli vyšším cenám pohonných hmot a ostré konkurenci celoroční zisk před zdaněním o 26 procent na 427 milionů liber. Firma v úterý také oznámila, že znovu nabídne dovolenkové balíčky a oznámila, že díky částce zhruba 25 milionů liber věnované na výsadbu stromů jako první velká letecká společnost vykompenzuje v příštím finančním roce svou uhlíkovou stopu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
