Evropské burzy ve středu převážně klesly, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely převážně v negativním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a čekali na výsledek zasedání americké centrální banky.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,17 % na 395,46 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,72 % na 7 533,55 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,15 % na 5 481,93 bodu a německý DAX odevzdal 0,06 % na 13 189,48 bodu.
Proti trendu šly ve středu akcie mediálních společností, které těžily ze zvýšeného doporučení od banky Morgan Stanley na akcie firmy Telenet (na "equal weight" z "underweight"). Belgická mediální společnost díky tomu získala necelá 3 %.
Poraženým dne se stal švédský prodejce oděvů H&M, jehož akcie se propadly o více než 10 % poté, co společnost oznámila, že jí ve čtvrtém čtvrtletí klesl zisk o 33 %. Generální ředitel firmy Karl-Johan Persson uvedl, že výkon společnosti zaostal za očekávání. Stále však vidí potenciál k silnému růstu v některých regionech.
Evropské akcie (31. ledna 2018), CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci prosince klesl na 41,64 procenta. Je to nejnižší podíl od loňského ledna. Vyplývá to ze středečních dat ministerstva financí. Zahraniční investoři tak drží státní dluhopisy vydané v Česku za 570,8 miliardy korun. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů v prosinci kleslo na 1,57 bilionu korun. Ke konci předloňského roku činil podíl zahraničních investorů 31,56 procenta.
- Finanční sektor v ČR si udržuje vůči nepříznivým šokům vysokou odolnost, ta se ovšem již kvůli stagnaci celkové kapitalizace bank a růstu tržních rizik nezvyšuje. Zároveň přetrvávají rizika pro finanční stabilitu kvůli růstu cen nemovitostí. V novém dokumentu o rizicích pro finanční stabilitu to uvedla Česká národní banka.
- Británie je odhodlána prohlubovat své vztahy s Čínou a prozkoumá všechny možnosti pro uzavření dohody o volném obchodu mezi oběma zeměmi v budoucnosti. Na úvod své návštěvy Číny to prohlásila britská premiérka Theresa Mayová, která se ve středu v Pekingu sešla se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem.
- Slovenské ministerstvo financí podporuje posílení kompetencí Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), aby mohl v plné míře plnit funkce Mezinárodního měnového fondu při poskytování finanční pomoci členským zemím eurozóny. Ministerstvo to uvedlo k návrhu Evropské komise na vznik Evropského měnového fondu (EMF) na základě struktury ESM.
Výsledková sezóna
- Německý průmyslový koncern Siemens v prvním finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 12 procent na 2,2 miliardy eur. Firma to oznámila ve středu. Za růstem zisku stály jednorázové příjmy spojené s prodejem akcií ve výrobci osvětlovací techniky Osram a s daňovou reformou ve Spojených státech.
- Švédská společnost Electrolux, která je největším výrobcem domácích spotřebičů v Evropě, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk meziročně o 22 procent na téměř dvě miliardy švédských korun (přes pět miliard Kč). Ve středu to oznámila firma. Potvrdila rovněž, že v letošním roce počítá s nárůstem poptávky v Evropě i Severní Americe.
- Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) klesl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zisk o 33 procent na 3,99 miliardy švédských korun (10,3 miliardy Kč). Firma v prohlášení varovala, že má problémy s přizpůsobením svých aktivit na rychlý globální přesun zákazníků k nákupům přes internet.
- Největší světový producent oceli, společnost ArcelorMittal, loni zvýšil hrubý provozní zisk (EBITDA) o více než třetinu na 8,41 miliardy USD. K růstu přispělo oživení trhu a příznivě vidí firma vývoj na trhu s ocelí i letos. Podnik, jehož součástí je i největší česká ocelárna Arcelor Mittal Ostrava, se po růstu zisku rozhodl po dvou letech znovu vyplatit dividendu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
