I investorům se německé nemovitosti zdají být příliš drahé

Zahraniční investoři dlouho považovali německé nemovitosti, které cenově zaostávaly za jinými západoevropskými zeměmi, za výhodnou investici. Jak ale zjistila nová studie poradenské firmy PricewaterhouseCoopers, z níž cituje agentura DPA, už i jim se ceny realit v Berlíně, Hamburku nebo Mnichově jeví po dlouholetém nárůstu jako přemrštěné.
Podle PwC klesly v uplynulých 12 měsících investice do německých realit o tři miliardy na 65 miliard eur. A to přestože velcí investoři i nadále cení německou politickou a hospodářskou stabilitu, zjistila studie. Zájem vzbuzoval hlavně Frankfurt nad Mohanem. Toto finanční centrum láká kvůli odchodu Británie z Evropské unie k přesídlení londýnské banky. Podařilo se mu přitáhnout investice ve výši osmi miliard eur, meziročně o 12,5 procenta více. Co do objemu se tak vyrovnalo metropoli Berlínu.
Na 800 oslovených realitních expertů často uvádělo, že ceny v německých, ale i dalších evropských velkoměstech jsou "poblíž vrcholu" nebo "předražené". Německá centrální banka již několikrát varovala před příliš vysokými cenami v centrálních oblastech. Banka odhaduje, že jsou předražené až o 30 procent, i když zatím nevidí celoněmeckou realitní bublinu.
V posledních letech kupovali v Německu nemovitosti ve velkém investoři ze Spojených států, Británie a Číny. Bytů na trhu ubývá a to se projevuje i rychlým růstem nájmů. V nájmu přitom žije většina Němců. V roce 2017 jich podle poradenské společnosti Deloitte takto bydlelo 54 procent, což je v Evropě řadí v nájemním bydlení na první místo.
Češi, kteří naopak upřednostňují bydlení ve vlastním, si na ně ale podle téže studie Deloitte musejí v Evropě nejdéle šetřit. Nový byt je loni vyšel na 11,3 ročních platů, zatímco Němcům stačilo pět ročních platů. I Češi přitom na trhu s byty konkurují zahraničním investorům. A poptávka cizinců především po pražských nemovitostech bude podle ředitele odboru nemovitostí Hypoteční banky Petra Němečka i nadále pokračovat.
Zdroj: ČTK
Aktuality
