US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+1,54 %
NASDAQ+2,27 %
DOW JONES+0,81 %
PX+0,35 %
ČEZ+0,62 %
NVIDIA+5,42 %

Americká ekonomika v březnu vytvořila 196 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 3,8 %

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 196 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 180 tisíc míst po 33 tisících v únoru (revidováno z 20 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v březnu zpomalil z 3,4 % na 3,2 %.

Redakce IW
Redakce IW
5. 4. 2019 | 14:30
Nezaměstnanost

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v březnu klesla z 63,2 % na 63,0 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, zůstala na 7,3 %.

Průměrná hodinová mzda se v březnu meziročně zvýšila o 3,2 %, v únoru se zvýšila o 3,4 % a analytici čekali, že v březnu bude růst tímto tempem pokračovat. Proti únoru se mzda v březnu zvýšila jen o 0,1 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,4% zvýšení v únoru.

V soukromém sektoru vzniklo v březnu asi 182 tisíc míst po přírůstku 28 tisíc míst v únoru (revidováno z 25 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 170 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo v březnu asi 14 tisíc míst, v únoru se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil zhruba o pět tisíc (revidováno z -5 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za březen úbytek asi šesti tisíc míst (odhad: +10 tisíc, únor: +1 tisíc). Příznivé počasí povzbudilo aktivitu v sektorech, jako je stavebnictví, které vytvořilo asi 16 000 míst.

Americký dolar v reakci na zveřejněná data nejdříve skokově oslabil, poté ale naopak posílil a zhruba po patnácti minutách se pohyboval na úrovni 1,122 EUR/USD. Futures na S&P 500 stouply a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se také mírně zvýšil.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v březnu vytvořili přibližně 129 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 170 tisíc pracovních příležitostí po 197 tisících v únoru (revidováno ze 183 tisíc).

Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 000 pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za leden byl revidován z 311 tisíc na 312 tisíc.

Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila zhruba 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad úrovní 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.

"Slabá únorová data ohledně tvorby míst vyvolala obavy, zda již nebyla vyčerpána veškerá růstová kapacita. Dnešní silné údaje ale tyto obavy rozprášily," říká Steve Rick, hlavní ekonom v CUNA Mutual Group. V únoru vzniklo v USA mimo zemědělství nejméně míst za 17 měsíců.

"Americký trh práce zůstává ve velice dobré kondici. Mzdy rostou, byť proti únoru je tempo růstu o něco nižší," doplňuje Michelle Meyerová, hlavní ekonomka pro USA v Bank of America Merrill Lynch.

Růst cen v únoru zpomalil na 1,5 %, růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 2,2 %

Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí kleslo na 2,2 % ze 3,4 % ve třetím kvartálu. Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 2,9 %. Celoroční růst zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se ke 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Index spotřebitelských cen v USA v únoru meziročně stoupl o 1,5 % po růstu o 1,6 % v lednu. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v únoru zvýšily o 0,2 % po stagnaci v lednu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 2,1 % z 2,2 %.

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio