Americká ekonomika v červnu vytvořila 213 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4 %

Ve Spojených státech v červnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 213 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 195 tisíc míst po 244 tisících v květnu (revidováno z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla na 4 % z 3,8 % v předchozím měsíci. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd zůstalo na 2,7 %.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, se zvýšila na 62,9 % z 62,7 % v květnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla ze 7,6 % na 7,8 %.
Průměrná hodinová mzda se v červnu meziročně zvýšila o 2,7 %, analytici však očekávali růst o 2,8 %. V květnu vzrostla rovněž o 2,7 %. Proti květnu se průměrná hodinová mzda v červnu zvýšila o 0,2 % (odhad: +0,3 %), v květnu byla proti dubnu vyšší o 0,3 %.
V soukromém sektoru vzniklo v červnu asi 202 tisíc míst po přírůstku 239 tisíc míst v květnu (revidováno z 218 tisíc). Očekával se přírůstek asi 190 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo zhruba 11 tisíc míst, v květnu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil o 5 tisíc. Zpracovatelský sektor hlásí za červen přírůstek 36 tisíc míst (odhad: +15 tisíc, květen: +19 tisíc).
Podle dat agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v červnu vytvořili 177 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo 190 tisíc pracovních příležitostí po 189 tisících v květnu (revidováno ze 178 tisíc).
Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za duben byl opraven na 175 tisíc ze 159 tisíc.
Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst, což bylo pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že letos údaj opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. Odborníci věří, že celková míra nezaměstnanosti, která loni klesla o 0,7 procentního bodu, by se do konce letošního roku mohla snížit na 3,5 %.
Trh práce by dále mohl být podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podnikům jsou nicméně stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a tak existují obavy z jeho přehřátí.
Inflace v květnu stoupla na 2,8 %, růst HDP v prvním čtvrtletí zpomalil na 2 %
Index spotřebitelských cen v USA v květnu podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, a zvýšil se tak stejným tempem jako v předchozím měsíci. Meziroční míra inflace vzrostla na 2,8 % z dubnových 2,5 % (odhad: 2,7 %). To představuje nejprudší tempo růstu od února 2012.
Inflaci tlačí vzhůru ceny benzinu, které v květnu meziročně vyskočily o 21,8 %. Meziměsíční růst cen benzinu ale zpomalil na 1,7 % z 3 %. Česká se, že pohonné hmoty budou dále zdražovat, protože ceny ropy v reakci na rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem stouply na nejvyšší úrovně za zhruba tři a půl roku.
Růst ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí zpomalil na 2 % z 2,9 % v závěru loňského roku. Hlavním důvodem poklesu růstového tempa byly nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let.
Ekonomiku na začátku roku zbrzdily také slabší podnikatelské investice do zařízení a stavby domů. Nižší tempo růstu spotřebitelských výdajů je ale podle analytiků zřejmě jen dočasné, neboť trh práce je na dosah plné zaměstnanosti. Vysoká je i podnikatelská a spotřebitelská důvěra.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Aktuality
