Nízké výnosy dluhopisů a další možný problém pro americké akcie
|

Nízké výnosy dluhopisů a další možný problém pro americké akcie

Jedním z podstatných faktorů, které v uplynulých letech vedly investory k angažmá v USA, byly vyšší "bezrizikové" výnosy dlouhodobých státních dluhopisů, než jaké nabízely (a stále nabízejí) vyspělé západoevropské trhy v čele s tím německým. To se ale postupně mění.

Americké akcie Korelace investic S&P 500 Výnosy Úrokové sazby

Americké dluhopisové výnosy a v posledních několika letech také sazby centrální banky byly vyšší než ty v Německu, respektive v eurozóně. To investory lákalo do USA. Korelace vývoje amerického akciového indexu S&P 500 s rozdílem mezi 10letými výnosy v USA a Německu přitom naznačuje, že atraktivita USA platí i v případě akcií. Ty pravděpodobně vedle kondice firem mohly těžit právě i z pozice Spojených států na globální finanční mapě.

V uplynulém roce se ale spread mezi výnosy 10letých vládních dluhopisů USA a Německa začal zužovat, a to především v důsledku poklesu výnosů v Americe. Pro zahraniční investory se tak stává méně výhodným podstupovat měnové riziko spojené s investicemi do amerických aktiv, a to včetně akcií. A dotknout se to může vedle akciového trhu i toho s dluhopisy.

Zdroj: thefelderreport.com