Deset největších současných investorských chyb

Nedávno jsme na našich stránkách psali o deseti nejčastějších akciových mýtech, které jsou jak nesmrtelné, tak nebezpečné. Dnes se zase podíváme na deset nejčastějších chyb, kterých se mohou investoři dopustit při výběru investičních produktů.
Na první pohled se může zdát, že těch rad co, kdy, jak a proč je už příliš mnoho. Je však určitě lepší si přečíst deset různých rad a udělat si obrázek a vlastní názor a podle toho se zařídit, než se vrhnout do investování po prvním doporučení od brokera, nebo ještě lépe zprostředkovatele.
1. Všechno v akciích
První chybou je být plně zainvestován do akcií. Každý, kdo to s investováním myslí vážně, ví, že diverzifikace prostředků do různých tříd aktiv je jednou ze základních podmínek úspěchu, zejména v dlouhém horizontu. Mnoho lidí má ve svém portfoliu různé produkty, jako jsou ETF, fondy, certifikáty apod., s různou strategií (hodnotové, růstové, velké, malé společnosti, indexové nástroje), a mají pocit, že diverzifikace tím skončila.
Jenže jde stále pouze o akcie. A poslední krize a propad na trzích jen ukázal, že taková diverzifikace k odvrácení výrazných propadů určitě nestačila.
Chtělo by se říct, že pro investory s dlouhým investičním horizontem by takové rozdělení prostředků možná stačilo, ale poslední roky dokazují, že je potřeba držet akcie déle než patnáct let, aby byl investor v zisku. A když přijdou další výrazné propady v nejbližších několika letech, nebude pravděpodobně stačit ani to.
2. Všechno v dluhopisech
Další chybou je mít všechny prostředky v dluhopisech. Platí to zejména dnes, kdy jsou dluhopisy většinou investorů odepisovány jako nepříliš perspektivní třída aktiv, u níž se investoři velkých zisků určitě nedočkají.
Dluhopisy jsou dnes vším, jen ne bezpečnou a konzervativní investicí, jejichž výnosy jsou vzhledem k extrémně nízkým úrokovým sazbám prakticky na vrcholu. Perspektivu v nich mohou vidět pouze ti, kteří očekávají dlouhodobou stagnaci ekonomiky, deflaci a udržení úroků na dnešních úrovních po velmi dlouhou dobu.
3. Všechno v jednom regionu
Mít všechny peníze zainvestované pouze v USA je chybou Američanů, ale stejně tak to může platit pro investory, kteří investují pouze do evropských, nedejbože do českých investičních nástrojů (i když to asi ani nejde).
Podobně jako USA, i Evropa vynakládá ohromné prostředky na záchranu neodpovědných, a to nejen bank, ale i zemí, a přesto se jí nedaří dostat ze šlamastiky, v níž se za poslední dva roky ocitla. USA ani Evropa již dnes zdaleka nejsou bezpečnými ekonomikami s trvalým růstem. Jejich úlohu přebírají spíše rozvíjející se ekonomiky. S rozšiřujícími se možnostmi je dnes navíc mnohem jednodušší než v minulosti investovat do rozvíjejících se zemí (i samostatně, nejen prostřednictvím široce zaměřených indexových nástrojů).
Týká se to také měnové diverzifikace, jelikož ani dolar, a vlastně ani euro nepředstavují bezpečí. Diverzifikace skrze měny s konzervativnější fiskální politikou se dnes ukazuje jako rozumné řešení.
4. Žádné zlato
Zlato je dlouhodobě výhodnou investicí. Nejenom proto, že nemůže "zkrachovat", ale prakticky od vynalezení peněz je to jediná světová univerzální měna, která nepodléhá inflaci kvůli tomu, že si jí centrální banky vytisknou, kdy chtějí.
Zlato ztělesňuje dvě základní charakteristiky peněz. Funguje jako prostředek směny i jako uchovatel hodnoty. Zlato sice investorům nepřinese rychlý zisk, ale dlouhodobě je stále dobrou investicí. Dnes může to samé platit pro stříbro, které je z hlediska investice možná ještě zajímavější.
5. Ignorování politiky
Ať chceme, nebo ne, politici nás svými rozhodnutími ovlivňují výrazněji, než se na první pohled zdá. Různé daně a omezení ovlivňují fungování trhů zejména dnes, kdy jsou na pořadu dne různá restriktivní opatření (jak v USA, tak v Evropě). Investoři s nimi mohou bojovat, nebo se jim přizpůsobit.
Dalších 5 chyb nejdete v původním článku na webu Investujeme.cz