Osobní finance: 5 důvodů, proč je (také) dobré nemít dluhy

Splatili jste hypotéku, leasing na auto nebo novou kuchyň? Asi jste si oddechli, konečně se můžete stresovat s něčím jiným, třeba s tím, jak utratit ty peníze, co vám tak najednou na konci měsíce zbývají. Nemít dluhy je skvělé, protože (teoreticky) máte více peněz pro sebe. Opravdové náklady zadlužení jdou ale mnohem dále než do peněz samotných. Myslete na ně, než si zase na něco půjčíte.

1. Dluhy dopadají na kreativitu

Máte problém s penězi, tak si půjčíte. To není zrovna kreativní řešení, co myslíte? Dlouhodobě je mnohdy lepší se něco nového naučit a udělat sami (třeba když potřebujete něco opravit), ne za to zaplatit (a často si na to právě půjčit).

2. Dluhy brání dlouhodobému uvažování

Marketing těch, kdo půjčují je často celkem jednoduchý, ale také psychologicky i finančně účinný. Když vám někdo rozpočítá měsíční splátku na jednotlivé dny, získáte pocit, že si zkrátka každý den nedáte třeba jedno dobré jídlo v restauraci (250 Kč za den vypadá méně hrozivě než 7 500 Kč měsíčně, nebo dokonce 90 000 Kč za rok). Přitom právě u velkých částek si daleko lépe uvědomíte, zda vám daná věc stojí za tak vysokou půjčku.

3. Platit (jen) za styl je nesmysl

Půjčovat si proto, abyste mohli navenek působit bohatší, je šílenost. Zpravidla to vede k pravému opaku. Valná většina věcí, které bývají spojovány se společenským postavením, má tendenci rychle ztrácet na hodnotě (výjimkou je třeba bydlení, ani u něj ale nemá význam platit za zbytečný luxus). Zatímco váš majetek pořízený na dluh pak zlevňuje, úroky u půjčky zůstávají.

Co bychom měli naučit děti aneb Nejen finanční gramotností živ je člověk
Mladá generace to od těch starších pravidelně schytává. Vlastně za cokoli. Pokud chcete, aby vaše děti v budoucnu měly alespoň šanci se vyhnout uštěpačným poznámkám, vybavte je do života co nejvíce dovednostmi. Začít lze třeba s tímto seznamem.

4. Peníze na splácení dluhů by mohly jinde vydělávat

Pro investorskou veřejnost nic nového. Když splatíte měsíčně 10 000 Kč v rámci umořování dluhu, stejných 10 000 Kč vám v té době nemůže potenciálně vydělávat v rámci spořicích nebo investičních produktů.

5. Zadlužování se může stát zlozvykem

Získávání pozitivních návyků je možná ještě důležitější než stanovování si cílů. Návyky se totiž stávají součástí osobnosti člověka a přetrvávají mnohdy i poté, co bylo dosaženo cíle, za účelem jehož dosažení byly budovány. To samé ale bohužel platí i pro návyky pro člověka obecně nepříznivé, přičemž zadlužování se není výjimkou.

Na závěr je potřeba poznamenat, že dluh může být mimořádně produktivním nástrojem (a nejen pro toho, kdo půjčuje). Má smysl si půjčit a zaplatit si studium, smysluplné bydlení a podobně. Půjčit si na to, abyste se mohli stát produktivnějšími a vybavenějšími pro současný svět. Ovšem navzdory tomu, že je společnost stále více založena na zážitcích, prožitcích a příjemných pocitech, právě tyto "statky" nemá smysl čerpat na dluh, a to nejen ve smyslu úzce finančním.

Je kapitalismus v krizi?
O krizi kapitalismu se hovoří stále častěji, a to kvůli úpadku morálních hodnot nebo zhoršování příjmové a majetkové nerovnosti. Ekonom Branko Milanović si však myslí, že je to právě naopak a kapitalismus je na vrcholu, a to z hlediska geografického rozšíření i expanze.
Zdroj:
HumbleDollar
Zadlužení
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat