Osobní finance: 5 důvodů, proč je (také) dobré nemít dluhy

Splatili jste hypotéku, leasing na auto nebo novou kuchyň? Asi jste si oddechli, konečně se můžete stresovat s něčím jiným, třeba s tím, jak utratit ty peníze, co vám tak najednou na konci měsíce zbývají. Nemít dluhy je skvělé, protože (teoreticky) máte více peněz pro sebe. Opravdové náklady zadlužení jdou ale mnohem dále než do peněz samotných. Myslete na ně, než si zase na něco půjčíte.

1. Dluhy dopadají na kreativitu

Máte problém s penězi, tak si půjčíte. To není zrovna kreativní řešení, co myslíte? Dlouhodobě je mnohdy lepší se něco nového naučit a udělat sami (třeba když potřebujete něco opravit), ne za to zaplatit (a často si na to právě půjčit).

2. Dluhy brání dlouhodobému uvažování

Marketing těch, kdo půjčují je často celkem jednoduchý, ale také psychologicky i finančně účinný. Když vám někdo rozpočítá měsíční splátku na jednotlivé dny, získáte pocit, že si zkrátka každý den nedáte třeba jedno dobré jídlo v restauraci (250 Kč za den vypadá méně hrozivě než 7 500 Kč měsíčně, nebo dokonce 90 000 Kč za rok). Přitom právě u velkých částek si daleko lépe uvědomíte, zda vám daná věc stojí za tak vysokou půjčku.

3. Platit (jen) za styl je nesmysl

Půjčovat si proto, abyste mohli navenek působit bohatší, je šílenost. Zpravidla to vede k pravému opaku. Valná většina věcí, které bývají spojovány se společenským postavením, má tendenci rychle ztrácet na hodnotě (výjimkou je třeba bydlení, ani u něj ale nemá význam platit za zbytečný luxus). Zatímco váš majetek pořízený na dluh pak zlevňuje, úroky u půjčky zůstávají.

Co bychom měli naučit děti aneb Nejen finanční gramotností živ je člověk
Mladá generace to od těch starších pravidelně schytává. Vlastně za cokoli. Pokud chcete, aby vaše děti v budoucnu měly alespoň šanci se vyhnout uštěpačným poznámkám, vybavte je do života co nejvíce dovednostmi. Začít lze třeba s tímto seznamem.

4. Peníze na splácení dluhů by mohly jinde vydělávat

Pro investorskou veřejnost nic nového. Když splatíte měsíčně 10 000 Kč v rámci umořování dluhu, stejných 10 000 Kč vám v té době nemůže potenciálně vydělávat v rámci spořicích nebo investičních produktů.

5. Zadlužování se může stát zlozvykem

Získávání pozitivních návyků je možná ještě důležitější než stanovování si cílů. Návyky se totiž stávají součástí osobnosti člověka a přetrvávají mnohdy i poté, co bylo dosaženo cíle, za účelem jehož dosažení byly budovány. To samé ale bohužel platí i pro návyky pro člověka obecně nepříznivé, přičemž zadlužování se není výjimkou.

Na závěr je potřeba poznamenat, že dluh může být mimořádně produktivním nástrojem (a nejen pro toho, kdo půjčuje). Má smysl si půjčit a zaplatit si studium, smysluplné bydlení a podobně. Půjčit si na to, abyste se mohli stát produktivnějšími a vybavenějšími pro současný svět. Ovšem navzdory tomu, že je společnost stále více založena na zážitcích, prožitcích a příjemných pocitech, právě tyto "statky" nemá smysl čerpat na dluh, a to nejen ve smyslu úzce finančním.

Je kapitalismus v krizi?
O krizi kapitalismu se hovoří stále častěji, a to kvůli úpadku morálních hodnot nebo zhoršování příjmové a majetkové nerovnosti. Ekonom Branko Milanović si však myslí, že je to právě naopak a kapitalismus je na vrcholu, a to z hlediska geografického rozšíření i expanze.
Zdroj:
HumbleDollar
Zadlužení
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat