Petr Novotný (Investiční web): Tenhle rok si budou (nejen) investoři dobře pamatovat, finanční gramotnost v Česku se zlepšuje jen postupně

Petr Novotný
Obrázek: Investiční web

Šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný se v rozhovoru pro poradenskou skupinu Assetio ohlíží za rokem 2022, věnuje se finanční gramotnosti Čechů a prozrazuje, s jakou tržní legendou by rád vedl interview.

Jak byste v krátkosti popsal dění v ekonomice v roce 2022?

Je to a určitě ještě bude těžký rok, kdy na nás slétlo hned několik černých labutí. Shrnul bych ho jako rok, na který se dalo jen těžko připravit. Jednou z černých labutí je válka na Ukrajině, která úplně změnila výhled na letošní rok. Ještě v lednu jsme na Investičním fóru dávali dohromady různé výhledy, následně se ale vše postavilo na hlavu a hodně investorů začalo řešit, co bude dále a jak k tomu přistupovat. Osobně jsem zažil několik velkých krizí včetně té z roku 2008, když to ale porovnám se současností, tak mám pocit, že hodně faktorů v současnosti nemá precedens.

Jaké bezprecedentní události máte konkrétně na mysli?

Jedná se o zmíněný válečný konflikt a následný raketový růst cen energetických komodit, přerušení dodávek zemního plynu a ropy z Ruska do Evropy. Následně pak další geopolitické hrozby, které začaly eskalovat. Ukazuje to na změnu světového řádu, již zde nebude hegemon v podobě USA, moc bude muset být rozdělena mezi více velmocí. A takové rozdělení moci neproběhlo nikdy v historii bezbolestně, v horším případě to skončilo válečným konfliktem. Navíc to vše přišlo těsně po pandemii. Takový sled událostí by si dříve člověk nedokázal představit ani v tom nejčernějším snu. Vše tedy nyní bude záležet na tom, jak se vyřeší konflikt na Ukrajině. Pro nás je strašně blízko a ovlivňuje nás.

Kdo na současné situaci nejvíce tratí?

Na letošní rok bylo možné se pragmaticky připravit prostřednictvím širší diverzifikace mimo finanční trhy. Letos na plné čáře prohrávají investoři, kteří investovali do akcií a dluhopisů, což je velká rarita. Mé portfolio složené většinově z asymetrických investic (farmy, zemědělská půda, private equity) této krizi odolává velice obstojně.

Řadu let vedete Investiční web. Jaká témata Čechy nejvíce zajímají?

Čechy primárně zajímají ryze česká témata, jako jsou akcie na pražské burze, zajímají se i o malé růstové firmy na trhu START. Vysoká je i sledovanost a čtenost materiálů o zlatě a v posledních letech je silný zájem o kryptoměny a svět blockchainu. Poslední dva roky je pak velkým tématem inflace. Běžný čtenář si uvědomuje, jak peníze ztrácejí na hodnotě, a hledá možnosti, co s tím dělat. Skokový růst návštěvnosti Investičního webu přišel s nástupem pandemie, kdy spousta lidí zůstala během lockdownů doma. Hodně čtenářů se tak začalo více zajímat o své úspory a hledat informace. Dnes mají oproti minulosti více trpělivosti věnovat se podrobněji zpracovanému obsahu.

Jaká je podle vás finanční gramotnost Čechů?

Podle dostupných statistik na tom není Česká republika ve srovnání se západními zeměmi úplně nejlépe. Moje osobní zkušenost však je, že se u nás finanční gramotnost postupně zlepšuje. Lidé se více zajímají o finanční témata, jako jsou například inflace a pravidelné investice. Zároveň si uvědomují, že současný sociální systém není dlouhodobě udržitelný. Obecně se tedy učí spořit a investovat na základě aktuálního ekonomického dění.

Za komunismu se finanční gramotnost neřešila a pak přišla divoká 90. léta. Hodně lidí investovalo, ale kvůli chybějící regulaci trhu ztratilo dost peněz v rámci různých kampeliček a vytunelovaných fondů. Pak trvalo roky, než lidé začali opět důvěřovat tomu, že mohou najít nějakého partnera, poradce či banku, kterým lze věřit a řešit s nimi finance. V českém školství by měla být finanční gramotnost povinný předmět. Stále tu chybí nějaký stabilní ucelený koncept.

Máte vysněného hosta, se kterým byste na Investičním webu rád vedl rozhovor?

Vybral bych si investora a portfoliomanažera Raye Dalia, který je proslulý svými nekonvenčními názory s přesahem do historie a geopolitiky. Ten konkrétně řeší změny světového řádu a jejich dopady na investiční svět.

Portfolio 60_40 - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com, Investiční web
24. 10. 2022 16:56
Portfolio 60/40: Blýská se na lepší časy?

V posledních několika dekádách bylo mantrou drobných i velkých investorů takzvané portfolio 60/40, které obsahuje 60 %...

Ray Dalio
Premium
Obrázek: Wikimedia Commons
26. 9. 2022 12:24
Daliův fond Bridgewater Associates je letos asi 25 % v plusu. Slavný investor vyhlíží další pokles trhu o 20 % a potvrzuje svůj dlouhodobý investiční tip

Zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates, slavný investor Ray Dalio je přesvědčen, že akciový trh čekají další...

Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat