1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Investice do startupů mají své osvědčené a zaběhnuté postupy. Je potřeba mít na zřeteli, že každá venture investice je především právní konstrukt. Na jaké právní dokumenty by se měl zakladatel společnosti připravit, aby investiční proces probíhal hladce?
Každá správná venture investice začíná u term sheetu (TS). Jde o stručný nezávazný dokument, který shrnuje základní parametry investice. Nemusí být připraven právníkem, vyplatí se jej ale s právníkem zkonzultovat, protože se tak předejde řadě neporozumění. Vyjednávání investiční dokumentace navíc následně probíhá daleko efektivněji v závislosti na tom, kolik témat se v rámci TS podaří dohodnout.
"Seed" investice slouží k financování startupů, které zpravidla negenerují žádné významné tržby a nemají zákazníky. Jde o první "seriózní" investiční kolo, v němž může startup získat peníze na další rozvoj. Děje se to zpravidla formou krátkodobé investice, jejímž cílem je ověření životaschopnosti podnikatelského záměru, případně splnění dílčího podnikatelského milníku (například otestování nedokončeného produktu, vyvinutí softwaru nebo otestování technologie).
Investičnímu kolu "seed" občas předchází takzvaná fáze "pre-seed", což je nejranější fáze financování startupu z externích zdrojů, která v českých poměrech nejčastěji nabývá formy FFF (family/fools/friends). FFF si obvykle s právní stránkou věci hlavu neláme. Pokud vás zajímá více, přečtěte si blog o tom, jak vypadá investiční proces a jaké má fáze.
"Seed" má své investory, stejně jako má specifickou investiční smluvní dokumentaci. Při seed investicích se potkávají začínající startupy s takzvanými andělskými investory (angels) a venture fondy, které se na (pre)seed investice specializují. Zatímco andělským investorem může být v podstatě kdokoli (často to jsou podnikatelé, kteří vybudovali a prodali firmy a radit nováčkům je prostě baví), venture fondy jsou investiční společnosti, jejichž cílem je zhodnocovat peníze prostřednictvím investic do startupů. Není tajemstvím, že drtivá většina českých venture fondů se specializuje právě na seed investice.
Pro realizaci svých investic používají seed investoři obvykle smlouvu, která se nazývá "konvertibilní půjčka/úvěr" (z anglického convertible loan/debt/note). I když v této fázi není vyloučen ani přímý nákup podílu, čímž vyvstane potřeba uzavřít složitější právní dokumentaci, jsou to právě konvertibilní půjčky, které představují rychlé a relativně "snadné" řešení. Konvertibilní půjčka je úvěr s opcí na nákup podílu/akcií ve startupu, která umožňuje investorovi flexibilitu v rozhodování, zda si peníze nechá po určité době spolu s úrokem splatit, nebo je vymění za podíl ve startupu.
Vedle konvertibilní půjčky existují ještě její různé variace. Nejčastěji se objevují takzvané SAFE (simple agreement for future equity) a KISSE (keep it simple securities). U nás se zatím příliš často nepoužívají, ale za oceánem jsou to docela běžné investiční nástroje.
Série A je investiční kolo, v němž investoři financují další rozvoj startupu, jenž má tržby, zákazníky, potvrzený byznys model a také svou pozici na trhu, který zamýšlí dále konsolidovat. V českých poměrech se navíc často jedná o financování zahraniční expanze startupu.
Na rozdíl od "seedu", kde se investují víceméně drobné (v českých poměrech zpravidla jednotky stovek tisíc eur), v investičním kole, které se nazývá "série A", se začíná hrát o pořádný balík peněz. To vyžaduje i jiný přístup investorů a daleko sofistikovanější právní dokumentaci.
Pro sérii A je typická dvojice právních dokumentů:
1. SPA (share purchase agreement), někdy také IA (investment agreement)
2. SHA (shareholders' agreement)