Paul Tudor Jones: Volatilita na burzách bude pokračovat i v roce 2019, akcie před odrazem ode dna ztratí 15 %
|

Paul Tudor Jones: Volatilita na burzách bude pokračovat i v roce 2019, akcie před odrazem ode dna ztratí 15 %

Miliardář a slavný investor Paul Tudor Jones očekává v roce 2019 pokračování volatility na akciovém trhu. Býčí nebo medvědí výhledy jsou podle něj příliš zjednodušující, sám si proto pomáhá ve výhledu pojmem "dvojstranný trh", která v podstatě popisuje aktuální nejistotu ohledně dalšího vývoje.

Americké akcie Volatilita Výhled na rok 2019 Investiční guru

Paul Tudor Jones očekává pro rok 2019 na akciovém trhu pokračování divočejší jízdy, než na jakou si investoři zvykli v letech 2016 a 2017. "Volatility si užijeme. Předpokládám oběma směry minimálně 10% pohyb, možná spíše 15%," předpověděl Jones ve vysílání CNBC.

Ze současných úrovní má podle něj index S&P 500 prostor na další 10-15% pokles, což by znamenalo, že bude minimálně koketovat s medvědím trendem (propad o 20 % z maxima). Poklesy budou vycházet z nárůstu globálního zadlužení v době, kdy sazby rostou, a také ze sestupu cen hlavních komodit.

"Je celkem dobře možné, že se v současnosti vezeme na obrovské kreditní bublině. Snad ve svých předpokladech nepodceňuji možné negativní důsledky jejího prasknutí," uvedl dále slavný manažer a bývalý trader.

Divoká burzovní jízda by ale podle něj mohla přimět Fed nepokračovat ve zvyšování sazeb. To by akciový trh mohlo podpořit, a to i skrze nadále mohutné odkupy akcií ze strany samotných firem obchodovaných na veřejném trhu. "Očekávané prosincové zvýšení úroků ze strany Fedu by mohlo být i proto na delší dobu poslední," odhadl Jones.

Paul Tudor Jones proslul jako jeden z těch, kterým se podařilo předpovědět propad cen akcií na podzim 1987. Jako každému úspěšnému předpovídači mu ale také mnohé predikce nevyšly, naposledy letos v létě odhadoval, že americké akcie do konce roku zběsile posílí. O tom aktuálně nemůže být ani řeč.

Zdroj: CNBC