Tabákový výrobce Philip Morris ČR loni vydělal stejně jako o rok dříve 3,3 miliardy korun, navrhuje dividendu 1 220 korun na akcii
Hospodaření tabákové firmy Philip Morris ČR je stabilní. Loni společnost dosáhla zisku 3,3 miliardy korun. To je stejný výsledek jako za rok 2023. Tržby bez spotřební daně a DPH firmě narostly o pět procent na 21,6 miliardy korun. V Česku a na Slovensku dále klesl odbyt klasických tabákových výrobků, firma se ovšem připravuje tento trend kompenzovat velkou investicí do výroby nikotinových sáčků.
V pozvánce na valnou hromadu společnost navrhuje mezi akcionáře v podobě dividendy rozdělit celý zisk za loňský rok. V přepočtu na akcii je to 1 220 korun. To vzhledem k aktuální ceně titulu na pražské burze znamená hrubý dividendový výnos 6,9 %. Valná hromada se bude konat 30. května, rozhodným dnem pro účast na ní je 23. květen, rozhodným dnem pro právo na dividendu je pak 9. červen a samotná výplata má začít 14. července.
V Česku společnosti odbyt klasických cigaret (a řezaného tabáku vyjádřeného v ekvivalentních jednotkách) klesl o 0,2 miliardy kusů na 3,8 miliardy kusů a na Slovensku, kde působí dceřiná firma Philip Morris Slovakia, se snížil o 0,2 miliardy kusů na 2,5 miliardy kusů. V obou zemích klesl i celkový trh těchto výrobků. Tržní podíl v tuzemsku pak firmě u klasických cigaret klesl o 0,3 procentního bodu na 25,2 % a na Slovensku spadl o 1,9 procentního bodu na 36 %.
"Na loňské tržby měly pozitivní dopad meziročně vyšší ceny jednotlivých produktů a vyšší objem prodaných bezdýmných produktů (v souladu s naším očekáváním 3,5 miliardy kusů, meziročně +2,5 %), což bylo ale negativně kompenzováno poklesem objemů prodaných cigaret. Celkový objem prodaných cigaret však byl nepatrně vyšší, než jsme očekávali (6,3 miliardy kusů vs. náš odhad 6,2 miliardy). Provozní zisk (EBIT) meziročně vzrostl o 3,4 % na čtyři miliardy korun a zaostal za naším očekáváním 4,43 miliardy Kč. Pozitivní dopad na růst provozního zisku měly především meziročně vyšší tržby, ale provozní náklady byly vyšší, než jsme čekali (odbytové a administrativní 3,43 miliardy Kč a 2,02 miliardy Kč vs. náš odhad 3,16 miliardy Kč a 1,96 miliardy Kč). Celkově hodnotíme výsledky jako neutrální," napsal analytik William George Kubik z J&T Banky.
"Po silných výsledcích za první pololetí lze celoroční výsledky označit za slabší. Tržby byly téměř v souladu s odhady, ale marže byly nižší. Hrubá marže v druhém pololetí činila 43 % oproti 44,8 % v první polovině roku. Zisk na akcii 1 218 Kč a dividenda v hrubé výši 1 220 Kč na akcii jsou stejné jako v roce 2023, což je pod očekáváním. Dividendový výnos 6,9 % je tak nižší než v předchozích letech. Zisk na akcii v druhém pololetí dosáhl 544 Kč, což je výrazně méně než v druhém pololetí 2023 (616 Kč) i v první polovině loňského roku (674 Kč), což bylo kromě vyšších nákladů na prodané zboží způsobeno také vyššími odbytovými a administrativními náklady a vyšší efektivní daňovou sazbou," doplnil analytik Jan Bystřický z České spořitelny.
Prodeje klasických cigaret na českém a slovenském trhu podniku pozvolna klesají dlouhodobě. Ještě v roce 2016 Philip Morris ČR doma prodala více než devět miliard kusů a na Slovensku přes Philip Morris Slovakia zhruba čtyři miliardy kusů cigaret (a jejich ekvivalentů v jiných kategoriích klasických tabákových výrobků). Za osm let tak firmě odbyt klasických cigaret na tuzemském trhu spadl o bezmála 60 % a na slovenském o téměř 40 %. Naopak vlivem toho narostl podíl exportů, u těch ale společnost s ohledem na mechanismus distribuce realizuje nižší marže.
Ani to ale není důvod k pesimismu. Firma totiž roste v segmentu bezdýmných alternativ, jakými jsou zařízení pro zahřívání tabáku IQOS s náplněmi TEREA, LEVIA a HEETS nebo jednorázové elektronické cigarety VEEV a zařízení lil nabízené pod licencí jihokorejské společnosti KT&G. V Česku odbyt bezdýmných alternativ loni zůstal proti roku 2023 v podstatě beze změny na 2,3 miliardy kusů a na Slovensku vzrostl o 0,1 miliardy kusů na 1,2 miliardy kusů, přičemž tuzemský tržní podíl firmy se v tomto segmentu zvýšil o 0,3 procentního bodu na 14,4 % a na Slovensku tržní podíl Philip Morris Slovakia poskočil o 1,1 procentního bodu na 16,6 %.
A zadruhé, Philip Morris ČR v Kutné Hoře připravuje velkou investici do výroby nikotinových sáčků ZYN. Podle hrubého odhadu rozšíření kutnohorské výroby spolkne miliardu korun, i podle analytiků by se ale firmě investice měla vyplatit.
"Nikotinové sáčky jsou výrobkem s velkým potenciálem, jejich prodeje rostou mateřské společnosti Philip Morris International meziročně o desítky procent," říká například analytik Jan Bystřický z České spořitelny.
"Umístění výroby nikotinových sáčků do Kutné Hory je symbolickým razítkem, které potvrzuje dlouhodobou provozní a výrobní excelenci závodu a oceňuje úsilí našich kolegů ve výrobě. Jde o klíčový milník ve více než dvousetleté historii kutnohorské fabriky," prohlásil v lednu při představení plánů na tuto strategickou investici předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR Fabio Costa.
Philip Morris vyzdvihuje, že nikotinové sáčky neobsahují tabák, ale jen z něj získaný nikotin farmaceutické kvality, a tudíž se nabízejí jako výrazně méně škodlivá alternativa cigaret a jiných tradičních tabákových výrobků. Při jejich užívání se má uvolňovat o 99 % méně škodlivých chemikálií než v případě cigaret, jak ale upozorňuje například Státní zdravotní ústav, ani tato zdánlivě neškodná alternativa není bez rizika, jelikož samotný nikotin je návykový a poškozuje srdce, cévy a mozek. Navíc se v souvislosti s nikotinovými sáčky i elektronickými cigaretami často mluví také o jejich značné "oblibě" mezi nezletilými.
"I zahřívané tabákové výrobky produkují emise škodlivých chemikálií, včetně nikotinu, pevných částic, benzenu, akroleinu a nitrosaminů specifických pro tabák. Úrovně těchto emisí, přestože jsou nižší než u tradičních cigaret, jsou přitom potenciálně škodlivé nejen pro kardiovaskulární zdraví," upozorňuje vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Marie Nejedlá. Nikotin obecně pak podle odborníků způsobuje poruchy nálady nebo zvýšenou impulzivitu a mění způsob spojení nervových buněk v mozku, což může vést například k problémům s udržením pozornosti nebo s učením.
Zdroj: Philip Morris ČR