Proč by dnes Warren Buffett nakupoval zlato (kdyby mohl)?
|

Proč by dnes Warren Buffett nakupoval zlato (kdyby mohl)?

Warren Buffett je považován za jednoho z největších odpůrců investic do drahých kovů. Jeho tvrzení o neexistenci vnitřní hodnoty opakují všichni, kdo do drahých kovů z jakéhokoli důvodu neinvestují. Málokdo ale ví, že slavný investor kdysi ve velkém nakupoval stříbro. Ze stejného důvodu, jaký mají investoři dnes.

Vzácné kovy Zlato Stříbro Warren Buffett Nejbohatší investoři a byznysmeni Komodity

V roce 1997 napsal Buffett akcionářů Berkshire Hathaway následující: "Naše druhá netradiční pozice je ta ve stříbře. V loňském roce jsme koupili 111,2 milionu uncí a vydělali na jejich držení 97,4 milionu dolarů před zdaněním. Je to pro mě návrat do minulosti - před třiceti lety jsem nakoupil stříbro, protože jsem očekával jeho demonetizaci ze strany americké vlády. Od té doby jsem drahé kovy sledoval, ale nenakupoval je. V uplynulých letech se zásoby drahých kovů podstatně snížily a minulé léto jsme s Charliem (Mungerem) dospěli k závěru, že pro dosažení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou bude zapotřebí vyšší cena."

V roce 1967, na který se v dopise odvolává, nakupoval Buffett drahé kovy také kvůli demonetizaci. V podstatě vsadil na devalvaci dolaru vůči zlatu a stříbro si vybral jako vhodný nástroj.

Mezi touto minulostí a současností přitom existují paralely. Dolar již není směnitelný za zlato, jako tomu bylo tehdy, ale síly, které způsobily přerušení této konvertibility, působí i nyní. Mezi lety 1950 a 1969 se podíl USA na světové ekonomice snížil (i díky zotavení Německa a Japonska) z 35 % na 27 %. Dnes sledujeme nástup Číny, byť dolar zůstává hlavní rezervní měnou.

A tím paralely nekončí. V 60. letech měly USA negativní platební bilanci, rostoucí veřejný dluh způsobený válkou ve Vietnamu a Fed vyvolal nadhodnocenost dolaru. Dnes je (opět díky Číně) platební bilance ještě více v deficitu a dluh také roste rychle. Politika Fedu je v posledních letech také silným faktorem a demonetizaci zlata nemá na starosti prezident, ale samotný trh.

V roce 1967 Buffett tvrdil, že jedním z důvodů jeho nákupů bylo snížení zásob a nutné zvýšení ceny z důvodu vyrovnání poptávky a nabídky. I v tomto směru je nyní situace podobná. Jak upozornil Luke Gromen ze společnosti Forest for the Trees, zásoby zlata se rychle zmenšují a jsou na historickém minimu (druhý graf zdola), takže nabídka je skutečně minimální.

Warren Buffett nyní nejspíše drahé kovy nakupovat nebude, ale nelze si nevšimnout, že podmínky pro nákup jsou prakticky stejné jako v době, kdy do nich investoval. Možná jediným problémem pro něj by mohla být skutečnost, že i kdyby koupil všechno zlato registrované na burze COMEX (v hodnotě kolem 165 milionů dolarů), neinvestoval by do něj ani procento hotovosti, kterou disponuje. Ti, kdo se o drahé kovy zajímají, by ale měli brát v úvahu podmínky, které na trhu panují.

Zdroj: thefelderreport.com