Americké akcie a silný býk? Ne tak docela!
|

Americké akcie a silný býk? Ne tak docela!

Akciový trh v USA pokračuje v jednom z nejdelších růstů bez alespoň 20% korekce. Pohled na jednotlivé sektory ale odhaluje, že od března 2009, kdy hlavní indexy dosedly na dno, nastala řada dílčích medvědích trendů. Na jednu stranu to ukazuje, že není vše tak růžové, jak se zdá, na druhou stranu to ale dává býkům naději, že růst může navzdory stále vyšším valuacím pokračovat.

Americké akcie Spojené státy americké (USA) Sektory Býčí trh Medvědí trh

Investoři si zatím lebedí, jak je všechno skvělé a fajn, a nakupují akcie ve velkém. Optimismus je na rekordní úrovni a krátkých pozic v amerických akciích je nejméně za dlouhou dobu.

Ani současný býčí trend (ponechme stranou, zda technicky trvá od března 2009, nebo až od překonání předchozího maxima z roku 2007 zhruba před čtyřmi lety) nebyl bez výkyvů. Poslední větší zářezy v grafu jsou patrné na začátku roku 2016 a ve druhé polovině roku 2015. Ale celý trh (vyjádřeno indexem S&P 500) se do medvědího teritoria (pokles o 20 % a více) od března 2009 nedostal, navíc propady měly zpravidla jepičí život.

Trochu jiná situace je v jednotlivých sektorech (a určitě u řady konkrétních titulů, ale to bychom jakýkoli seznam psali ještě zítra). Býčí trend na grafu širokého indexu zkrátka nemusí znamenat optimismus napříč trhem. Několik hlavních sektorů indexu S&P 500 (vyjádřeno ETF, které je sledují) zaznamenalo v posledních třech letech propad o 20 % a více, další se k této úrovni významně přiblížily.

10 jasných znamení akciové bubliny v USA
David Rosenberg byl po finanční krizi chvíli medvěd, chvíli býk. V současnosti každopádně považuje americký akciový trh za předražený. A neargumentuje jen otřepanými vysokými ukazateli ocenění.

Nejvíce ztratily energie

Nejhůře si ve sledovaném období vedl energetický sektor. Propad cen ropy se odrazil také ve výkonnosti akcií v tomto odvětví. ETF Energy Select Sector klesl mezi červnem 2014 a lednem 2016 o 49 %.

Na nepříznivý vývoj na komoditním trhu doplatily také akcie v sektoru základních materiálů, které od února 2015 do ledna 2016 souhrnně ztratily téměř 30 %.

Finanční sektor od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem sice zažívá boom, ale mezi červencem 2015 a červnem loňského roku ztratil téměř čtvrtinu hodnoty.

Většinou šlo o sektory považované za cyklické, respektive ty, které citlivěji reagují na celkovou náladu v ekonomice. Asi největší korelaci s indexem S&P 500 vykazuje sektor průmyslu, který však stejně jako samotný index nakonec medvědí trend nezažil, i když k tomu mezi únorem 2015 a lednem 2016 nechybělo mnoho (-18 %).

Součástí sektoru průmyslu je ale subsektor dopravy, který nakonec "medvěda" zažil, a to dost dlouhého. Mezi listopadem 2014 a červnem 2016 ztratil téměř třetinu hodnoty (-31 %).

Medvěd neobešel ani defenzivní sektory

Ani některá odvětví považovaná za defenzivnější se nevyhnula medvědímu trendu. Příkladem jsou telekomunikace, které po nevýrazném pohybu do strany zaznamenaly medvědí trh (-21 %) mezi dubnem 2015 a lednem 2016.

Dalším typicky defenzivním sektorem je zdravotní péče, která se sice do medvědího trendu nepropadla, ale mnoho jí k tomu mezi červencem 2015 a listopadem 2016 nechybělo (-18 %). Zdravotnictví se přitom problémy možná nebudou vyhýbat ani v budoucnu, jelikož se v USA chystá reforma a Trumpova administrativa může zasahovat například do cen léků.

Pokud bychom i v rámci zdravotnického odvětví šli více do hloubky, také najdeme subsektor, který na rozdíl od hlavního oboru ztrácel opravdu výrazně. Od června 2015 to byly biotechnologie. Vlastně jde o druhý nejhorší výsledek v celém seznamu (-40 %). I přes dobrý výkon v letošním roce je tento segment trhu stále v medvědím teritoriu.

Čím medvědi pomáhají trhům?

I když podobné propady nejsou investory zrovna oblíbené, mohou mít na trh z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv. Slouží jako ozdravný proces, při němž dochází k odstranění extrémů, které nastaly během předchozího býčího trendu. Může to tedy znamenat, že uvedené sektory mají za poslední tři roky tento ozdravný proces víceméně za sebou, takže jako skupina mohou nyní naopak pomáhat celému trhu v dalším posilování. Může, ale nemusí.

V čem jsou medvědi nebezpeční?

Přestože v některých sektorech proběhl zmiňovaný očistný proces, otázkou zůstává, zda byla očista pro trh jako celek dostatečná. Jedním z ukazatelů, že tomu tak možná nebylo, je ocenění akciových trhů, které i po "léčení medvědem" narůstá. A platí to jak pro celý trh, tak pro "napadené" sektory, u nichž jsou někdy valuace ještě vyšší než před korekcí. To ukazuje na fakt, že zisky společností v obdobích propadů klesaly mnohem rychleji než ceny akcií, a ty jsou tedy nyní "drahé".

Drahé americké akcie: Slovo do pranice na 6 způsobů
Americké akciové trhy jsou na historickém maximu a jejich ocenění je podle nejčastěji používaných ukazatelů nejvyšší v historii s výjimkou období internetové bubliny. Opatrní investoři vyhlížejí korekci, ti odvážní naopak hledají argumenty pro další růst cen. Posbíral jsem k tomu pár poznámek od lidí, kteří se na trhu celkem obstojně živí – buď umí investovat, nebo je někdo platí za všechna ta chytrá slova. Je na vás, jestli si z nich něco vezmete.

Navíc hrají roli volby, respektive povolební euforie, která na trh přinesla až nepochopitelný optimismus. Ten se projevuje ve zmíněné drtivé převaze dlouhých pozic v akciích. Podobný optimismus v kombinaci z dlouhodobým býčím trendem a vysokým oceněním nedává jednotlivým sektorům ani celému trhu příliš velkou naději a prostor pro další růst. Trhy podle všeho potřebují většího a nenasytnějšího medvěda, který na burzách nadělá pořádnou paseku a vyvolá paniku. Čím později se objeví, tím bude hladovější.

Zdroj: Seeking Alpha