US MARKETZavírá za: 3 h 46 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Mladí Češi investují tradičně, mohli by přitom vydělat i uspořit více

Češi pod 40 let investují podobně jako jejich rodiče. Většina využívá hlavně spořicí účty a stavební spoření, pro rady si chodí do bank a k finančním poradcům. Mladí Češi by také dokázali lépe šetřit, ale nejsou důslední, vyplývá z jednoho lednového průzkumu.

Pokud jde o zhodnocování peněz, mladší lidé se od předchozí generace příliš neliší. Tři čtvrtiny respondentů v posledních letech spořili nebo investovali, tři z pěti oslovených pak tvrdí, že spoří nebo investují pravidelně.

Ani mladí Češi se ještě nenaučili investovat tak, jak je zvykem ve vyspělých západních zemích. V USA například do akcií investuje přes 55 % dospělé populace, zatímco u nás stále převládají spořicí účty nebo stavební spoření. I proto je prostor pro zlepšení. Pokud se mladá generace naučí investovat bez zbytečných poplatků pro zprostředkovatele, jako jsou banky a finanční poradci, může za rok ušetřit až o 8 % více.

Šlo by to lépe

O tom, že by mohla investovat lépe než dosud, je přesvědčena více než polovina respondentů. Mezi vysokoškolsky vzdělanými jsou to dokonce dvě třetiny, stejně jako mezi respondenty s nejvyšším příjmem. Mladší pak častěji přiznávají, že by mohli investovat lépe.

85 % respondentů uvedlo, že by mohli každý měsíc ušetřit více peněz, kdyby byli důslední. 15 % by jich dokonce ušetřilo 5 tisíc Kč a více měsíčně. Lidé s dětmi uváděli, možná překvapivě, že by dokázali ušetřit v průměru více peněz než lidé bezdětní. Čtvrtina z vysokoškolsky vzdělaných by dokázala ušetřit i přes 5 tisíc měsíčně, kdyby důsledně šetřili.

Naprostá většina respondentů má nejlepší zkušenosti se spořicími účty a stavebním spořením, kde také má největší podíl svých investic. 12 % respondentů uvedlo, že se žádným způsobem investování nebo spořením nebyli zatím spokojeni. Mezi respondenty nad 40 let bylo 5 % lidí, kteří vyzkoušeli investice do kryptoměn, což bylo v podstatě stejně jako u mladších oslovených.

Za poradci jdou překvapivě raději mladí

Mezi nejčastější způsoby, jak by lidé hledali nové informace o možnostech investování, patří internet, přátelé a známí, investiční poradci a banky. U mladších respondentů je překvapivě větší podíl těch, kteří by šli za investičním poradcem, než u těch starších. Do banky by jich oproti starší generaci šlo méně, ale i tak by téměř čtvrtina do banky zamířila.

U mladších respondentů je podíl spořících identický jako u starších (73 %). Rozdíl je ale patrný mezi lidmi žijícími v páru a takzvanými singles – výrazně častěji investují nebo spoří lidé žijící v manželství nebo trvalém partnerství a také lidé s dětmi, naopak svobodní či rozvedení ukládají peníze méně.

S rostoucím příjmem roste i podíl respondentů, kteří investují nebo spoří. Ovšem i ve skupině respondentů s příjmem mezi 15 a 25 tisíci korun hrubého měsíčně jich téměř 60 % uvedlo, že v posledních letech spořili nebo investovali.

Poznámka redakce: Uvidíme, nakolik s postoji (nejen) mladých Čechů pohne vývoj v posledních tech měsících. Nižší ceny akcií i dalších aktiv mohou být pozvánkou k investování pro ty, kdo donedávna váhali.

Finanční gramotnostChyby v investováníInvestováníPoplatkySpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa