US MARKETZavírá za: 4 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ukončete nástup, dveře se zavírají! Příští zastávka: Reforma penzí

Proč jsem do titulku článku zvolil tento prapodivný nadpis? Protože se brzy něco změní a tam, kam můžeme vstoupit ještě dnes, již zítra budeme mít navždy zavřené dveře. A téma důchodu se bez nadsázky týká každého z nás, i když si to mnohdy nepřipouštíme a svá rozhodnutí odkládáme na později, To je taková hezká lidská vlastnost.

Začnu otázkou: Víte, co je to penzijní připojištění? Je to forma spoření na stáří podporovaná státem, která má již v ČR tradici od roku 1994.

Kdo se může připojistit?

Smlouvu s penzijním fondem může uzavřít osoba starší 18 let s trvalým pobytem v ČR. Případně také fyzická osoba starší 18 let s bydlištěm v jiném členském státě Evropské unie, pokud se účastní veřejného nebo důchodového pojištění v ČR nebo pobírá důchod z českého důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v České republice.

Účast na penzijním připojištění je dobrovolná. Jen pro pořádek, název připojištění je trochu zavádějící, vlastně se nejedná o pojistnou ochranu, ale o výhodný spořicí produkt.

A kolik vlastně stát přispívá letos? A co se v příspěvcích změní od roku 2013?

Pokud si někdo letos přispívá méně než 300 Kč měsíčně, měl by si částku zvýšit na potřebné tři stokoruny, aby získal minimální příspěvek 90 Kč měsíčně. Není špatné se právě nyní podívat do své smlouvy, pokud ji máte již uzavřenou. Maximálního příspěvku nově dosáhnete s částkou 1 000 Kč měsíčně. V tom případě bude stát štědřejší a získáte státní příspěvek 230 Kč.

Výhody penzijního připojištění

Použití prostředků není nijak účelově omezeno. Pokud nechcete s výběrem prostředků čekat až do 60 let, můžete 50 % vybrat již po 15 letech spoření. Stačí při uzavírání smlouvy zatrhnout typ penze "výsluhová"

Garance zhodnocení vkladů. Výnos z vkladů nesmí být záporný. Pokud penzijní fond utrpí ke konci roku ztrátu, musejí ji akcionáři zaplatit účastníkům fondu z vlastních zdrojů. penzijní připojištění je tedy bezpečný produkt, ne rizikový.

Spoření je daňově zvýhodněné pro fyzické osoby i zaměstnavatele. Přispívat na penzi vám může také váš zaměstnavatel nebo jakákoli třetí osoba. Penzijních fondů je nyní 9, je možno si mezi nimi vybrat ten správný.

Jak naspořit dva miliony? Pětinu Čechů to nezajímá – na důchod si neukládají vůbec nic

Jak naspořit dva miliony? Pětinu Čechů to nezajímá – na důchod si neukládají vůbec nic

  Již nyní na dálku slyším nejčastější dotaz, který dostávám od zájemců o penzijní připojištění. A co když nebudu moci po celou dobu smlouvy pravidelně spořit?

Smlouvu je možné přerušit, případně můžete placení příspěvků na čas odložit. Musíte to však fondu oznámit písemně. Z penzijního spoření vám pak nehrozí žádné poplatky nebo sankce za neplacení.

Je výhodné mít smlouvu podepsanou a odkládat si stranou peníze v době, kdy se vám daří. Penzijní fond se vám o peníze stará a připisuje ročně zhodnocení. A i malá částka, kterou spoříte pravidelně, se vám v budoucnu bude hodit.

Penzijní připojištění jako nutnost?

Vzhledem k prognózám vývoje považuji produkt penzijní připojištění skoro za nutnost. Průměrný důchod je nyní na úrovni 10 500 Kč a za pár desítek let nebude situace lepší, spíše naopak. Populace stárne a porodnost klesá.

Možná nemáte uzavřeno penzijní připojištěn a ptáte se, proč byste ho měli uzavřít ještě letos do 30. listopadu. Důchodová reforma, s ní nové účastnické a transformované fondy a možnost vstoupit do 2. pilíře.

Již v lednu 2013 se ztratí stávající výhoda garance, že penzijní fond neprodělá, a také výhoda výsluhové penze. To je ta možnost po 180 měsících si vybrat 50 % naspořených prostředků. Zkrátka a dobře, současná nabídka je výhodnější než ta budoucí, která bude platit příští rok.

Proto je ještě čas se nad uzavřením penzijního připojištění zamyslet. Jen pro představu, v současnosti má tento produkt uzavřeno již více než 4,6 milionu účastníků. Dveře pro vstup do penzijního připojištění jsou stále otevřeny pro ty, kdo ještě váhají.

Psáno pro server Popelky.cz

3. pilíř: Penzijní reforma jako příležitost vzít svou budoucnost do vlastních rukou

3. pilíř: Penzijní reforma jako příležitost vzít svou budoucnost do vlastních rukou

Proč říci druhému pilíři důchodového systému "Ne!"

Proč říci druhému pilíři důchodového systému "Ne!"

Česká ekonomikaDůchodyPenzijní reforma
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa