US MARKETOtevírá za: 11 h 15 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Vše je legální a ty máš holej zadek

Spořit či investovat přes různé pojistné programy nebývá ideální. Daleko zajímavější mohou být kapitálové trhy. I zde se ovšem vyplatí přemýšlet a příliš se nespoléhat na druhé.

Ondřej Záruba
Ondřej Záruba
24. 11. 2010 | 6:15
Investování

Pro kapitálové trhy hovoří několik faktorů:

  • likvidita,

  • ohromné množství investičních příležitostí,

  • transparentnost,

  • omezená kreditní rizika.

I zde ovšem platí, že když nebudete přemýšlet nad tím, co podnikáte, a budete příliš spoléhat na druhé, můžete skončit s holým zadkem. Dnes se zaměříme na obchodování na poplatky.

Tento jev je v ČR velice rozšířen. Troufám si tvrdit, že spolu s bolševickou privatizací je to druhý významný činitel, který způsobuje vesměs negativní ohlasy veřejnosti u pojmů investice, kapitálové trhy a podobně.

Poplatkové obchodování

Dejme tomu, že jste vydělali milion korun, který chcete investovat, a s nabídkou služeb vás osloví obchodník s cennými papíry a člen burzy v jedné osobě. Podepíšete komisionářskou smlouvu s tím, že jste byl seznámen s poplatky za transakci, například 1 500 Kč + 1 % z jejího objemu. Na námitku, že o kapitálových trzích nic nevíte, dostanete uspokojivou odpověď, že obchodník disponuje velmi kvalitním analytickým týmem (za důkaz slouží pár vystoupení několika zaměstnanců na ČT24), který vám bude dávat investiční tipy.

Předem vás upozorní, že ne každá pozice může být zisková, ale že těch ziskových bude určitě víc, a proto je vysoce pravděpodobné, že dosáhnete dvouciferného zisku za rok. Máte pocit, že s vámi jednají na rovinu a nemažou vám jen med kolem úst. Převedete milion korun na svůj investiční účet u obchodníka.

Protože jste se v investičním dotazníku vyjevil jako konzervativní klient bez výrazných zkušeností a uvedl, že je pro vás milion korun nezanedbatelnou složkou majetku, tentokrát vás ušetří derivátů. Vaše transakce se omezí na akcie a ETF (fondy, kopírující různé trhy), nejčastěji z vyspělých trhů USA a EU. Co může toto finanční rozhodnutí znamenat pro váš milion korun?

To se odvíjí hlavně od 2 faktorů:

a) Jak často budete své portfolio otáčet

b) Jak úspěšní budou "analytici" v predikci

Jaká je však motivace obchodníka s cennými papíry? Odpověď je až příliš jednoduchá - vydělat hodně na poplatcích. A to tak, že klientovo portfolio otočí aspoň 2krát do měsíce (jsou i horší případy).

Takže odpověď na a) známe. S pomocí finanční matematiky snadno zjistíme, jaké musí být to b).

Zadání:

Investovaná částka milion korun

Průměrná délka pozice portfolia 14 dní – zisky se daní dle §10 v rámci dani z příjmu

Počet pozic v portfoliu 1 (to je bohužel realita, i když správně to rozhodně není)

Cena transakce: 1 500 korun + 1 % z objemu

Otázka: Jaký musí být průměrný zisk na jedné transakci, abych byl minimálně v zisku?

Odpověd: Více než 2,72 % (101,31 % p. a.).

A to jsme zatím na nominálni nule. Co teprve být reálně na nule, nebo dokonce v zisku!

Při inflaci 4 % p. a. potřebujeme vydělávat na jedné transakci 2,89 % (110,18 % p.a.). Kdyby byla inflace + 5 % p.a. (to bych za takové podstupované riziko já chtěl minimálně), potřebovali byste 3,1 % na transakci (121,65 % p. a.). Je to reálné?

Poznámka: Nelze počítat jednodušše stylem, že při 101 % nominální nula odpovídá při inflaci 4 % p. a. a 105 % reálné nule. Tento mechanismus je malinko složitější. Viz 110 % – 101 % se nerovná 4 %. Důvod je ten, že zde hrají roli fix náklady, daň z držení cenných papírů a horizont, ve kterém to poměřujeme. S delším p. a. výnos roste. Já jsem vycházel přibližně z roku investování.

Pokračování článku najdete na serveru Peníze.cz

InvestováníPoplatkySpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika