US MARKETOtevírá za: 10 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Hotovost, a král?

Na konci minulého měsíce oslavily bankomaty 50. narozeniny. Bývalý šéf americké centrální banky Paul Volcker kdysi prohlásil, že plechové krabice určené k vybírání hotovosti jsou jedinou užitečnou inovací bankovnictví. Vývoj posledních let ale naznačuje, že by se bankomaty mohly dostat na seznam ohrožených technologií.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
17. 7. 2017 | 18:00
Peníze

Hotovost je nahrazována bezhotovostními platebními metodami hned na několika frontách zároveň. Služby jako PayPal nebo Square či kryptoměny jako bitcoin, litecoin nebo ethereum jsou jen špičkou ledovce. A nejde jen o rozvinutý svět. V Keni, kde de facto neexistuje klasické bankovnictví, se běžně platí pomocí mobilní služby mPesa, v Indii se uchytila služba Paytm a například v Bangladéši zase bKash. Blíží se ale skutečně konec peněz ve fyzické podobě?

S hotovostí se loučí Švédové i Somálci

V roce 2013 bylo v hotovosti celosvětově alespoň částečně vypořádáno přibližně 85 % transakcí. Zatímco v zemích jako Singapur, Nizozemsko, Francie, Švédsko nebo Švýcarsko jsou bezhotovostní platby běžné, v Peru, Egyptě, Saúdské Arábii nebo třeba Malajsii bylo bezhotovostně provedeno pouze procento všech transakcí. A závislé jsou na hotovosti i některé rozvinuté ekonomiky, například Japonsko.

Také ve Spojených státech má stále hotovost nezastupitelnou roli. V roce 2015 dosahovala hodnota hotovostních transakcí v USA ekvivalentu 13,1 % tamního HDP, ve Francii to bylo jen 7,1 %, a ve Švýcarsku dokonce jen 4,5 %.

Nejblíže má k dosažení bezhotovostní společnosti zřejmě Švédsko, kde v roce 2015 hotovostní transakce představovaly jen zhruba dvě procenta hodnoty všech provedených plateb. Švédská centrální banka již dokonce zvažuje, zda nezačne jako první významná instituce svého druhu na světě vydávat digitální měnu. Riksbank, jež je nejstarší centrální bankou světa, doufá, že rozhodnutí o vydávání digitální měny, které říká ekrona, přijme do dvou let.

Zajímavé je ale z pohledu bezhotovostních plateb také Somálsko, jedna z nejchudších zemí na světě. Přes platformu ZAAD provede průměrný Somálec přes třicet mobilních plateb za měsíc, což je výrazně nad světovým průměrem na úrovni osmi a půl platby na hlavu.

Kouzlo papírového bohatství

Před několika měsíci svět se zaujetím sledoval, zda se na bezhotovostní cestu nevydá i Indie, kde byly v rámci boje proti korupci zneplatněny bankovky v hodnotě 500 a tisíc rupií, jež představovaly 86 % hotovosti v oběhu. Překvapivě dobře utajená akce ze dne na den připravila o peníze miliony lidí. Vyměňování neplatných bankovek za nové trvalo dlouho, navíc se objevil problém s bankomaty, protože nově vydané bankovky měly jiné rozměry než staré. Mobilní platební služba Paytm hlásila růst objemu plateb v řádech stovek procent, uběhlo ale pár měsíců a vše je při starém. Výběry hotovosti z bankomatů jsou dnes de facto stejné jako před rokem.

Hotovost má ve srovnání s bezhotovostními platebními metodami jednu nespornou výhodu - lze jí platit kdykoli a kdekoli. Nepotřebujete žádnou technologii, žádnou třetí stranu. Pokud si navíc peníze vyberete z banky, nikdo neví, kde a kolik bankovek máte. To řada lidí vnímá jako obrovské plus. A zůstaneme-li v rovině národních či nadnárodních měn, jsou jejich případnou devalvací nebo jiným centrálně řízeným zásahem postiženi všichni stejně bez ohledu na to, zda platí bankovkami, platebními kartami nebo třeba mobilním telefonem.

Lze předpokládat, že obliba bezhotovostních plateb poroste, ale to, že by hotovost v dohledné době zcela zanikla, je ale krajně nepravděpodobné.

Zdroj: theconversation.com

HotovostPeníze
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika