US MARKETOtevírá za: 0 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Vakcínová spása přehledně aneb Čím a za kolik se ve světě očkuje proti covidu-19

Epidemiologové i politici jsou přesvědčení, že jedinou cestou z koronavirové krize je vakcinace. Očkuje se prakticky po celém světě, největší části populace zatím stihl preparát podat Izrael. Jaké vakcíny jsou již k dispozici a které čekají na schválení?

Nejvíce pozornosti na sebe strhává vakcína vyvinutá ve spolupráci americké farmaceutické firmy Pfizer a německé biotechnologické společnosti BioNTech. Ty by měly letos na trh dodat zhruba 1,3 miliardy dávek preparátu, který vyžaduje dvě aplikace. Z hlediska ceny se pohybuje zhruba uprostřed, jedna dávka vyjde na 20 dolarů.

Druhou schválenou "západní" vakcínou je ta od americké firmy Moderna využívající novou technologii mRNA. Také v jejím případě jsou pro jednoho člověka potřeba dvě dávky. Společnost letošní produkci odhaduje až na miliardu dávek, jedna vyjde na 33 dolarů. Ve Spojeném království se již používá také vakcína vyvinutá britskou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Z hlediska ceny patří k těm nejdostupnějším, jedna dávka vyjde jen na čtyři dolary, a látka je navíc nenáročná na skladování.

Vlastní vakcínu Sputnik V používá Rusko. Ta se s cenou 10 dolarů za dávku řadí mezi levnější. V Číně se očkuje látkami od společností Sinovac a Sinopharm, v obou případech jsou vyžadovány dvě dávky a jde o dražší preparáty. Přípravky z Ruska i Číny vyžadují stejně jako ty "západní" podání dvou dávek.

Vakcín bude dost, problémem může být jejich cena

Pokud by k nyní schváleným vakcínám přibyly ještě ty od společností Johnson & Johnson, Novavax a AstraZeneca, měl by během letošního roku na trh dorazit dostatek dávek pro nejméně 5,5 miliardy lidí. Toto číslo by navíc mohlo ještě narůst díky licencované výrobě preparátů z Číny nebo Ruska v dalších zemích.

Vakcín by měl být dostatek, problémem podle některých odborníků ale může být jejich cena. K ceně samotných dávek je totiž potřeba přičíst ještě náklady na logistiku, administrativu nebo jejich aplikaci ve zdravotnických zařízeních. Ve vyspělém světě či zemích s vlastními preparáty, jako jsou Rusko nebo Čína, by to neměl být problém, řada států z Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky však nemusí mít dostatek prostředků ani odborných kapacit na rozsáhlou a rychlou očkovací kampaň. Lze nicméně očekávat, že v takovém případě by na scénu ochotně vstoupily instituce podporující investice a rozvojové programy v chudších částech světa.

Vakcíny
Tuhle firmu byste na vítěze koronavirové krize asi netipovali. Chyba!

Tuhle firmu byste na vítěze koronavirové krize asi netipovali. Chyba!

5 velkých trendů, které podtrhla pandemie covidu-19

5 velkých trendů, které podtrhla pandemie covidu-19

Zdroj: Camelot Event-Driven Advisors

BiotechnologieEmerging marketsFarmacieFrontier marketsKoronavirusZdravotnictví a zdravotní péče
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa