US MARKETOtevírá za: 9 h 31 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

Česko vs. Evropa: Jaké hypotéky letí?

Jak si Češi stojí v porovnání s dalšími státy Evropy? Je český trh v něčem specifický, nebo spadá spíše do šedého průměru? Jaké sazby a délku fixace preferují Evropané a na jak velké procento ceny nemovitosti si berou hypoteční úvěr?

Státy Evropské unie si na jedné straně jsou hodně blízké a jejich hypoteční trhy jsou do značné míry podobné. Přesto lze v jednotlivých zemích pozorovat značné rozdíly pramenící z odlišné zkušenosti, mentality, či aktuální situace. Pokud se podíváme na chování běžného českého klienta, zjistíme, že je pro něj hlavní spíše pocit jistoty. Češi i proto upřednostňují hypotéky s dlouhodoběji fixovanou úrokovou sazbou, kde se jim výše měsíční splátky úvěru ve sjednané době fixace nezmění.

Podle aktuálních statistik je mezi klienty v ČR stále největší zájem o hypotéky s pětiletou fixací. Druhou nejoblíbenější fixací je ta tříletá. Variabilní sazby si své klienty teprve hledají a jsou spíše marketingovým nástrojem některých bank, které se rozhodly získávat klienty na základě inzerování nízké úrokové sazby. Hypoteční trh v České republice je v tomto směru v porovnání s většinou zemí Evropské unie spíše jedinečný.

Fixní úrokové sazby preferují v Německu, Rakousku a Švýcarsku

Nejblíže našim podmínkám jsou z Evropy Německo a Rakousko, i když Němci, na rozdíl od Čechů, nemají zdaleka tak silnou preferenci vlastnického bydlení. Poměr nájemního bydlení k vlastnickému je v Německu zhruba půl na půl. V obou zemích je také velmi silné postavení stavebního spoření, a i z tohoto důvodu je tam poměr variabilních a fixních sazeb otočený ve prospěch sazeb fixních. V Německu tvoří hypotéky s fixní úrokovou sazbou více než 80 % všech poskytnutých úvěrů. Zemí, kde 85 % poskytnutých hypoték tvoří hypotéky s fixací úrokové sazby, je Švýcarsko. Švýcaři si dokonce úrokovou sazbu velmi často fixují na celou dobu splatnosti úvěru. Na rozdíl od těchto zemí například hned v sousedním Slovensku je situace hodně odlišná. Mezi klienty zde vítězí hypoteční úvěry s variabilní úrokovou sazbou nebo fixací do jednoho roku. Nejinak tomu je i v Polsku. V obou zemích se v minulosti tyto úvěry poskytovaly nejčastěji v cizích měnách. Ty jsou však po zkušenostech s ekonomickou krizí nyní na ústupu. V posledním čtvrtletí loňského roku už poskytly např. polské banky 77,4 % hypotečních úvěrů ve zlotých, 14 % v eurech a 8,1 % v dříve tolik oblíbených švýcarských francích.

Francouzi, Britové i Slováci dávají přednost plovoucím sazbám

Kromě Slovenska a Polska mají flexibilní úrokové sazby hypoték vysokou popularitu také v dalších zemích Eurozóny. Příklon k tomuto typu financování vyplývá ze zvyklostí evropského trhu, kde je hypotéka s variabilní sazbou již dlouhou dobu stabilně poskytovaným produktem. Klienti ji znají, vědí nejen o jejích pozitivech, ale také si plně uvědomují rizika, která z ní plynou . Jsou tedy připraveni na neustálé výkyvy a změny ve výši měsíčních splátek. Rodinný rozpočet si plánují s dostatečnou rezervou i na navýšení měsíčních splátek.

Pokračování článku najdete na webu Hypoindex.cz

HypotékyNemovitosti
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast