Tenhle "technický" graf jste ještě neviděli aneb Když Dow testuje ve velkém
|

Tenhle "technický" graf jste ještě neviděli aneb Když Dow testuje ve velkém

Technická analýza je jistě dobrým pomocníkem pro obchodníky, kteří sledují kratší časové horizonty. To ale neznamená, že se nedají cenové kanály a hladiny podpory či rezistence zakreslit do grafu dlouhého desítky let.

Dow Jones Americké akcie Technická analýza Zajímavost dne

Občas nejsou desetileté výnosy na akciovém trhu nic moc, jindy je dekáda pořádně žhavá. V uplynulých zhruba 70 letech index Dow Jones Industrial Average zůstával (aniž by o tom v té které době věděl) ve velkorysém růstovém kanálu (v grafu označeném písmenem A). A co má být, ptáte se možná.

V roce 1999 narazil index na horní linii zmíněného kanálu, načež příštích deset let nebyly výnosy opravdu nic extra (označeno číslem 1). Následujících deset let ovšem bylo vysoce nadprůměrných (2). Tak, to bychom měli.

A teď otázka, jak se říká, za milion dolarů: Bude příštích deset let spíše podobných uplynulé dekádě, nebo té před ní? Na grafu je patrné, že Dow aktuálně testuje horní hranu růstového kanálu. Když prorazí nad ni, vydá se na teprve neprozkoumané území, to nebude jen "nějaké" nové historické maximum.

A nemyslete si, kdyby dokázal vyrazit opravdu výrazně výše a vy budete mít do velkých amerických firem zainvestováno, bude vás to zajímat, i když nemáte investiční horizont dlouhý desítky let. To pak stačí pár měsíců nebo let, aby se jelo na moc hezkou dovolenou, děti se nechaly studovat na prestižní univerzitě a postavila se vyhřívaná garáž pro novou Teslu.

Zdroj: Kimble Charting Solutions