Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci opět tlačili akcie na rekordy
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci opět tlačili akcie na rekordy

Zkrácený obchodní týden přinesl další růst indexu S&P 500, tentokrát o 0,99 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Po třech plusových dnech s novými maximy přišel páteční pokles o 0,4 %. Index S&P 500 je ale vysoko, v listopadu si připsal 3,4 %, a pokračoval tak v rychlém růstu ze října. V listopadu došlo k posunu rekordu hned 10krát, od 28. října již 13krát. Objem obchodů byl ale v uplynulém týdnu podle očekávání slabší.

Denní graf se nemění. Je v býčím nastavení, přičemž nejbližší support je na minimech ze začátku listopadu (3 065 až 3 070), podstatná podpora je ale až na 3 025 (historická maxima v červenci a v září), zesílená navíc 50denním klouzavým průměrem. 20denní klouzavý průměr je na psychologicky zajímavých 3 100.

Ironie akciového trhu: Proč líní investoři vydělávají více?
Těm, kdo burzám nerozumí a peníze posílají do indexových fondů, se zpravidla daří lépe než těm, kdo se řídí zprávami z trhů a snaží se indexy porážet aktivní správou portfolia. Zdánlivá ironie akciového trhu má přitom logické vysvětlení.

VIX

Index volatility VIX je nadále nízko a pro akcie vysílá pozitivní signál. Páteční vzestup o 7 % by ale mohl pokračovat.

Závěr

Zkrácený obchodní týden probíhal tak, jak je pro Den díkůvzdání a takzvaný černý pátek typické. Příští týden může být citelně živější, nálada mezi USA a Čínou se zhoršila kvůli Hongkongu a blíží se britské volby. Brzy po nich ale přijde Santa Claus.

Proč akciová bublina (zatím) nepraská
Desetiletý růst cen amerických akcií a rekordní úrovně hlavních indexů vybízejí k tomu, aby se investoři obávali možného negativního scénáře. Kdyby ale měla být minulost jakkoli snesitelným rádcem, takové obavy by nebyly namístě.