US MARKETOtevírá za: 0 h 45 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Proč akciová bublina (zatím) nepraská

Desetiletý růst cen amerických akcií a rekordní úrovně hlavních indexů vybízejí k tomu, aby se investoři obávali možného negativního scénáře. Kdyby ale měla být minulost jakkoli snesitelným rádcem, takové obavy by nebyly namístě.

Máme čekat tržní sešup, nebo ještě není potřeba panikařit? Spíše platí druhá možnost. Podívejme se na příklady z minulosti, kdy se bez výjimky před obratem trendu dělo na akciovém trhu něco jiného než v současnosti.

V roce 1929 měly za sebou akcie téměř dva roky silného růstu (konkrétně 661 dnů), kdy posílily o 97 %.

Také v roce 1987, před takzvaným černým pondělím, měly za sebou akcie velice silný růst, kdy ve stejném období jako v předešlém případě vydělaly 76 %.

Ještě extrémnějším případem je technologický index Nasdaq Composite na konci 20. století. Ten tehdy za 661 dnů před prasknutím technologické bubliny posílil o neuvěřitelných 174 %.

Poslední dva roky na akciovém trhu v USA se od tohoto scénáře výrazně liší. Za posledních 661 dnů posílil index S&P 500 jen o necelých 10 %. V porovnání s minulými případy nepůsobí trh tak riskantně, protože se na maxima pouze odrazil z hlubokého propadu v prosinci 2018. Bublina před prasknutím vypadá jinak.

Spíše to vypadá na konsolidaci, po které došlo k prolomení na vyšší úrovně. Investoři by měli brát v úvahu všechny možnosti, takže i když mnozí očekávají obrat trendu, nemusí k němu dojít.

Zdroj: ciovaccocapital.com

Americké akcieInvestiční bublinyMedvědí trhS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika