Týden na trzích podle burzovních grafů: Druhá červená svíčka v řadě, katastrofa se ale zatím stále nekoná
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Druhá červená svíčka v řadě, katastrofa se ale zatím stále nekoná

Index S&P 500 za uplynulý týden odepsal 0,65 %, takže je na světě druhá červená týdenní svíčka za sebou. Bude to něco znamenat?

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

V pondělí index zareagoval na předchozí pokles cenovým odskokem výše. Tři dny růstu vzaly zasvé ve čtvrtek, kdy index otevřel s mírnou ztrátou, ale během dne pouze klesal, až z toho byla denní ztráta 1,5 %. Pátek byl nevýrazný, index zapsal mírnou ztrátu, ale volatilita znatelně poklesla.

Situace je v podstatě stejná jako před týdnem. Index S&P 500 je pod suportem 2 450 i pod 50denním klouzavým průměrem, silný a důležitý support na 2 400 ovšem stále nebyl ani zdaleka otestován. Od intradenního rekordu z 8. srpna jsou k němu necelá 4 %, od páteční zavírací hodnoty jen zhruba procento. Uzavření pod 2 400 a jeho potvrzení by mohly signalizovat začátek hlubšího poklesu.

VIX

Index volatility VIX je pod 15 a předvádí rychlé obraty. Ve čtvrtek byl u rezistence, v pátek zamířil níže, ačkoli index S&P 500 zakončil v červených číslech.

Závěr

Dlouho očekávaná korekce možná začala. Poslední dva týdny byly podobné, oba skončily ztrátou, na týdenním grafu indexu S&P 500 jsou dvě červené svíčky za sebou a na denním grafu svíčky začaly formovat nové nižší ceny. Index je pod 50denním klouzavým průměrem, ale stále nad důležitým supportem 2 400. Graf tedy zůstává v býčím nastavení, ale pravděpodobnost otestování tohoto výhledu roste.

Pokud se podíváme na týdenní graf, dvě poslední červené svíčky nic neznamenají. Vzpomenete si ještě na 2-4týdenní propady v srpnu 2015 a v lednu 2016? Možná ne, i když to není tak dávno. Nebo na propad ze srpna 2011, kdy byl Spojeným státům snížen rating? Stále se něco děje a řeší.

Současný vývoj se jeví o něco méně pozitivně než před týdnem. Rychlý růst nad 2 500 pravděpodobně již nikdo nečekal. V komentářích převládá pesimismus, negativní zprávy vzbuzují silné reakce. Doba je akciovým trhům nepříznivě nakloněna, ale i tak je graf v býčím nastavení. Zásadní je, na co (a zda vůbec) při obchodování reagovat. Geopolitické tenze krátkodobě ustoupily do pozadí, nyní se řeší rozpady Trumpových týmů a komisí. Co bude rozhodovat zítra, za týden, měsíc nebo rok?