Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 spadl pod nejbližší support, nic vážného se ale zatím neděje
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 spadl pod nejbližší support, nic vážného se ale zatím neděje

Akciový index S&P 500 odepsal za uplynulý týden 1,44 %. Především úterní propad o více než procento připomněl, že pár ztrátových dnů dokáže smazat zisky nahromaděné za řadu týdnů nebo měsíců.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 se v úterý dostal pod nejbližší support na hladině 2 350. Od středy se drží v úzkém rozpětí pod touto úrovní, ale nad 50denním klouzavým průměrem. Nejbližší podpora je nyní na 2 300, další pak na 2 250. Graf se začíná sunout dolů, jako scénář dalšího vývoje se nabízí fáze pohybu do strany.

VIX

Index volatility VIX drží pásmo 11-13. Případné prolomení výše bude signálem narůstajícího nebezpečí pro akciové býky.

Závěr

Index S&P 500 v úterý prolomil support 2 350 při nadprůměrném objemu obchodů. VIX se sice udržel pod 13, v pátek ale intradenně otestoval hladinu 14 a byl nad 200denním klouzavým průměrem. Co to znamená? Podle mě návrat k normálu, indexy zkrátka posilují i ztrácejí. Pozitivní fundamentální data by potenciální korekci měla uchránit před případnou panikou davu.

Od historického maxima je index stále jen něco málo přes 2 %. Při poklesu o 5 % by se vrátil na 2 280, při 10% korekci na 200denní klouzavý průměr. Děje se něco zásadního? Nemyslím si, trh pouze vstupuje do jiné vývojové fáze, povolební euforii již nejspíše nechal za sebou.

Vedle toho končí pro akcie historicky úspěšnější polovina roku. I proto v posledních týdnech opakovaně zmiňuji nákup put opcí. U akcií je pak vhodné přejít na strategii zvanou "covered call", velkou nevýhodou je ovšem to, že je potřeba akcie držet v násobcích 100 kusů. Na druhou stranu lze překlenout období, kdy se trhy budou držet v rozpětí, tedy bez zisku, a to příjmem z prodaných call opcí.