Kočík (J&T Ventures): Alternativou k tradičním investicím je venture kapitál, investice do startupů už nejsou jen pro vyvolené

Investování do startupů je stále populárnější alternativou k tradičním investicím, jako jsou akcie nebo nemovitosti. Venture investice jsou spojené s vyššími výnosy, ale i rizikem. Jak investoři vybírají startupy, do kterých vloží peníze? A v čem se liší mladé technologické firmy z Evropy a USA? Nejen o tom jsme mluvili s Adamem Kočíkem z J&T Ventures.
Riziko vs. výnos
"Z odvětví statupů se stala běžná investiční velkoobjemová třída, globálně se bavíme o stovkách miliard dolarů ročně," říká Adam Kočík z J&T Ventures. Řada investorů totiž hledá alternativy k akciím, dluhopisům, nemovitostem nebo klasickým podílovým fondům. A ti zkušenější se začínají rozhlížet po něčem, co je sice rizikovější, ale potenciálně výnosnější. "Venture kapitál je relativně riziková oblast investování, kde ale platí, že když se investice povede, zhodnocení může být v násobcích," vysvětluje dále.
Mladí investoři
Zatímco před lety, kdy bylo investování do startupů ještě v plenkách, šlo o doménu relativně uzavřené skupiny movitých investorů, v současnosti se otevírají možnosti investic i širší veřejnosti. Stále platí, že ten, kdo chce nechat své peníze pracovat v rámci venture kapitálu, musí zpravidla uvolnit minimálně milion korun. Stále častěji ale přicházejí mladí lidé, kteří už mají s technologiemi zkušenosti a doslova s nimi vyrostli. Chápou tak, na čem jsou startupy založené, tedy na technologické inovaci.
"Stačí se podívat na vývoj za posledních dvacet, pětadvacet let. Ve sci-fi filmech jsme tehdy viděli, jak si lidé představovali umělou inteligenci. A dnes v takovém světě žijeme. A pro mladší lidi jsou všechny ty změny přirozenější," dokresluje Kočík, proč je mezi venture kapitalisty hodně mladých.
Zkušenosti ze zámoří
Kočík sbíral profesní zkušenosti po celém světě. A to i v kolébce startupů, ve Spojených státech. Může tak porovnávat zámořské mladé technologické firmy a jejich zakladatele s těmi evropskými. "Ve střední a východní Evropě máme velice kvalitní zakladatele. Mají dobré produkty a skvělé myšlenky a firmy dovedou řídit a rozvíjet. Ve Spojených státech jsou třeba startupy, které dělají to samé a kvalitativně jsou desetinové, jenže získají desetkrát více peněz. Proč? Protože jejich zakladatelé dovedou ten startup mnohem lépe prodat," popisuje Kočík.
A vysvětluje také, že to v USA spoustě startupů sice nevyjde, ale to neznamená, že by byli jejich zakladatelé považováni za neúspěšné. Je to tam vnímáno jinak, jako zkušenost," dodává Adam Kočík z J&T Ventures.