31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Ján Hájek (Top Stocks): Růst zisků firem z mého portfolia by měl pokračovat, trh jej zatím nedoceňuje
Americký akciový trh měřený indexem S&P 500 v roce 2016 vzrostl o 9,5% (po započtení dividend +11,9 %). Přibližně stejnou měrou se na zhodnocení indexu podílel růst očekávané ziskovosti v příštích 12 měsících (+4,2 %; předposlední sloupec tabulky) i růst relativního ocenění P/E pro tuto očekávanou ziskovost (+5,2%; poslední sloupec).
Oba tyto ukazatele zohledňují rostoucí optimismus investorů ohledně akcelerace růstu ziskovosti společností zahrnutých v indexu S&P 500 poté, co tento ukazatel stagnoval v letech 2015 a 2016, zejména kvůli výraznému poklesu ziskovosti firem ze sektoru těžby ropy a plynu. Odhady budoucí ziskovosti rostly, přestože v roce 2016 opět nedošlo k naplnění původních očekávání (místo 7,4% růstu, který se očekával na začátku roku 2016, se před oznámením výsledků za 4. čtvrtletí očekával jen mírný 0,3% růst za celý loňský rok; 3. a 4. sloupec tabulky).
Právě v sektorech, které nejvíce zklamaly investory v uplynulých dvou letech z pohledu vývoje ziskovosti (těžba ropy a plynu, bankovnictví, doprava, těžba nerostných surovin), případně vykazovaly nízký růst ziskovosti (telekomunikace a rozvodné energetické společnosti), došlo v roce 2016 k výraznému zhodnocení příslušných sektorových indexů díky růstu relativního ocenění. Naopak sektorům, které i v posledních dvou letech vykázaly relativně slušný růst ziskovosti (zdravotnictví, spotřebitelský sektor), se v roce 2016 příliš nedařilo, protože tento fundamentální růst většinou nebyl promítnut do odpovídajícího růstu cen akcií, takže docházelo k poklesům relativního ocenění.
Tento diametrálně rozdílný sektorový vývoj byl v posledních týdnech roku 2016 umocněn zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. Investoři začali do cen akcí započítávat jeho očekávané kroky ve funkci. Domnívám se, že vývoj cen akcií v roce 2017 bude výrazně ovlivněn právě tím, nakolik se naplní vysoká očekávání, která se promítala do cen již v roce 2016.
Zhodnocení jednoho podílového listu fondu Top Stocks v roce 2016 dosáhlo 0,7 %. Ve srovnání výkonností interně definovaných konkurenčních fondů se Top Stocks umístil na 11 místě ze 17. Po třech velice úspěšných letech zaostala výkonnost fondu loni jak za výkonností interního benchmarku (+9,5 %), tak za průměrem sledované konkurence. Hlavním důvodem horší výkonnosti byl vyšší podíl investic ve spotřebitelském a zdravotnickém sektoru, které v roce 2016 patřily mezi nejhorší. Loňskou výkonnost fondu nejvíce snížily investice ve společnosti Vertex (-41 %), L Brands (-30 %), Biomarin Pharmaceuticals (-21 %), Ralph Lauren (-19 %) a Shire (-17 %), naopak kladně k výkonnosti fondu přispělo zhodnocení akcií polovodičových společností Silicon Motion (+35 %), ON Semiconductors (+30 %) a Qualcomm (+30 %) a také sítě restaurací Texas Roadhouse (+36 %).
I v roce 2016 došlo k růstu ukazatele očekávané budoucí ziskovosti o 4,4 %, který nijak nezaostal za vývojem benchmarku, hlavním důvodem zaostávání fondu byl tedy pokles relativního ocenění fondu o 3,6 %, protože relativní ocenění benchmarku v roce 2016 vzrostlo o 3,9 %. **Aktuálně se portfolio fondu obchoduje s výrazným diskontem vůči zbytku trhu, který podle mého názoru plně neodráží nadprůměrný růst ziskovosti, který společnosti zařazené v portfoliu předvedly v uplynulých letech a který podle mého názoru bude pokračovat.
Aleš Michl: (Ani) do roku 2017 nejdeme s vizemi a predikcemi, robot musí dlouhodobě porážet emoce
Rok 2016 byl příznivý pro americký akciový trh, který je hlavním investičním teritoriem fondu QUANT. Ten se otevřel investorům teprve v září 2016, od té doby se hodnota podílu zvýšila o 2 %.
Podle mě lze investovat třemi způsoby:
Investiční strategie fondu QUANT není založena na prognózách. Proto na prahu roku 2017 nemáme žádné predikce nebo vize pro následující čtyři kvartály. Současný stav a dynamika trhu ale napovídají, že ještě nějakou dobu nejspíše bude výhodné zůstávat v akciových pozicích, do doby, než algoritmus vyhodnotí akciový trh jako přehřátý. Až se to stane, výhoda algoritmického řízení fondu se teprve projeví naplno. Nevěřím, že pak portfoliomanažer s lidskými emocemi bude mít lepší disciplínu než robot. Není totiž imunní vůči politickým událostem a ekonomickým zvratům se značným emocionálním nábojem. Stroj, který funguje na základě algoritmu, to dokáže. A že si těch zvratů v blízké době ještě užijeme.