Jim Rogers o Bernankem: Rezignuj!
|

Jim Rogers o Bernankem: Rezignuj!

Jim Rogers, světový investiční guru a autor, si myslí, že nás Ben Bernanke všechny přivede do ještě většího neštěstí. Pro server The Street se vyjádřil k americkému dolaru i samotnému šéfovi Fedu.

Úrokové sazby Ben Bernanke Americký dolar Jim Rogers
Fed - základní úroková sazba

Fed na svém posledním zasedání ponechal sazby na rekordně nízké úrovni, a to na "delší dobu". Dolarový index, který měří výkonnost americké měny, se obchoduje těsně okolo svých ročních minim. Levné peníze na nejasně dlouhou dobu jsou podle analytiků podhoubím pro nekontrolovatelnou inflaci a další, douhodobý tlak na dolar.

Co si myslí Jim Rogers o slábnoucím dolaru? Dosáhne už svého dna?

Jim Rogers: Americký dolar má hodně kazů, proto klesá. Samozřejmě to není dobré. Teď, pokud by posiloval, budu více prodávat, a pokud se dolar zhroutí, uteču stejně jako všichni ostatní.

Může se stát, že země produkující ropu ji přestanou oceňovat v dolarech, jak již bylo naznačováno?

Jim Rogers: Bez debat, dříve nebo později se to stane. Zároveň nevím, jestli ty hlasy, které to naznačovaly, mají nějaký reálný základ, nebo je to pouze spekulace. Zároveň však Brazílie, Čína i Rusko opakovaně volají po tom, aby se s dolarem začalo něco dít. Všichni mají zájem na tom vyřešit problém s touto měnou. Dříve nebo později se bude ropa i další komodity obchodovat v jiné měně nebo měnách.

Ben Bernanke dolaru nepomáhá

Kterou měnu máte teď nejraději?

Jim Rogers: Japonský jen. Zdá se mi nejlepší. Ale nekupoval bych ho, posiluje moc rychle a o hodně. Kupoval bych spíš švýcarský frank, kanadský dolar. Kdybych měl vybírat z nových měn, tak možná singapurský dolar. Kdo je opravdu prozíravý, kupuje teď například srí-lanskou měnu nebo jinou měnu v rámci mladých trhů.

Zpátky k Fedu. Co by podle Vás měl Ben Bernanke udělat?

Jim Rogers: Odstoupit. Nejdřív zavřít Fed, a pak rezignovat.

A zvýšit předtím sazby?

Jim Rogers: Kdepak, jen rezignovat. Ať se o sazby postará trh. Bernanke to nedělá dobře. Kdybych já byl Fed, trh by sám nastavoval úrokové sazby, a my bychom se tím proto vůbec nemuseli zabývat. Fed jsou zkrátka byrokrati. Copak si myslíte, že jsou guvernéři chytřejší než Vy nebo já?

Spojené státy měly tři centrální banky. Zbyla poslední, která snad také zmizí, někdy v éře po Greenspanovi a Bernankem. Trh nastaví sazby lépe než pan Bernanke. Ten dokázal nastřádat jen obrovské dluhy. Jsou teď minimálně trojnásobné ve srovnání s rokem 2007. Dříve to bylo 800 miliard vládních dluhopisů, teď jsou to biliony dolarů zralých tak možná na vystlání chléva.

Zdroj: thestreet.com