Dobře namíchaný koktejl
|

Dobře namíchaný koktejl

Správně namíchané ingredience do modelového portfolia WOOD TOP10 poráží se svým 18 procetním zhodnocením od začátku roku, většinu hlavních akciových indexů.

Portfolio WOOD TOP 10 je složené jak z dlouhých pozic (spekulací na růst), ale také z krátkých pozic (spekulací na pokles).

Vybudování portfolia, které obsahuje krátké pozice se, ale může stát pro drobného investora velmi složitým úkolem. Spekulace na pokles se dají vložit do portfolio většinou jen pomocí derivátových cenných papírů (warranty, investiční certifikáty ). Další možností je najít fondy, které tímto způsobem spravují peníze, ale těch není zatím v Česku mnoho nebo jsou určeny jen zámožným a kvalifikovaným investorům.

Beta

relativní volatilita (kolísavost) akcií. Beta vyjadřuje vztah cenného papíru vůči zbytku trhu např. indexu

DIVIDENDOVÝ VÝNOS

dividenda / tržní kurz * 100

Akcie, u kterých mají ve WOOD & Company vsazeno na pokles jsou typické tzv. vysokým beta. Naopak dlouhé, růstové pozice mají beta nízké a vyznačující se vysokým dividendovým výnosem.

V současné době vybrali experti z WOOD & Company do portfolia 6 akcií na nákup a 4 na prodej.

“Portfolio je tedy stále hodně konzervativní a defenzivní“, říká jeden z tvůrců portfolia Jiří Staník - burzovní analytik WOOD & Company.

Samotné pozice v portfoliu WOOD TOP10 jsou vybrány výhradně z akcí středoevropských veřejně obchodovaných společností. Najdeme zde akcie, které se obchodují například na pražské, varšavské nebo budapešťské burze.

wood top 10 rozdělení Wood TOP10 stav

Z českých aktuálně zastoupených titulů ( pozn. v portfoliu byly na začátku roku 2009 také akcie uhelné NWR) jsou v portfoliu akcie Telefonica 02 ČR, ČEZ a tabákové Philip Morris ČR.

„Firmy které jsou zastoupeny v portfolio podnikaní v oborech, kterým zpomalení ekonomiky tolik nevadí. Jedná se o firmy, které jsou málo zadlužené a na svých účtech mají hodně hotovosti, což jim umožňuje stále vyplácet vysoké dividendy,“ dodává Jiří Staník.

wood top 10

Poslední aktualizace portfolia přinesla dvě změny. Maďarského výrobce generických léčiv Richter po 26 procentním „realizovaném zisku“ vystřídala energetická společnost MOL. Další změnou, které proběhla v rámci jednoho sektoru, bylo prohození Magyar Telekom za „domácí“ Telefonica 02 ČR.

„Domníváme se, že akciové trhy již nepotká další dramatický výprodej, ale přesto vsázíme na to, že v krátkodobém horizontu potká trhy korekce a proto zachováváme defenzivní strukturu našeho portfolia,“ dodává Jan Tomaník - burzovní analytik a spolutvůrce portfolia WOOD TOP10 z makléřské společnosti WOOD & Company.