Týden na devizovém trhu
|

Týden na devizovém trhu

Vývoj koruny v minulém týdnu, hlavní události na měnovém trhu a výhled na další týdny.

CZK/EUR

Kurz eura v minulém týdnu: Koruna se držela mírně silnější kolem hranice 25,80 CZK/EUR

Minulý týden byl na data velmi bohatý. HDP za 2.Q.2009 z Česka meziročně zklamal, ale mezi kvartálně indikuje mírné zlepšení. To koresponduje se zlepšením u našich největších obchodních partnerů v Německu. Obě ekonomiky mezi kvartálně vzrostly o 0,3 %.

Propad domácí inflace však ukazuje na stále nízkou aktivitu v ekonomice a totéž můžem říci o nezaměstnanosti. Takže dle našeho názoru je ještě brzy zvedat ruce nad hlavu. Koruna sice koncem týdne mírně posílila pod 25,80 CZK/EUR, ale za tím stojí především pohyb na eurodolarovém trhu. Stále nevidíme důvod pro silnou korunu a dle našeho názoru by se mohla vrátit nad 26 korun za euro.

Klíčová data tohoto týdne

Úterý VB: index spotřebitelských cen za červenec Úterý Německo: index ekonomického sentimentu ZEW za srpen Středa Německo: index výrobních cen za červenec Pátek Německo: index nákupních manažerů za srpen

CZK/EUR – výhled na nejbližší měsíce

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících dále nevylučujeme další vlnu oslabení, které by však nemělo dosahovat razance únorových hladin kolem 29,50 CZK/EUR. Očekáváme ještě oslabení přes hladinu 26,50 CZK/EUR.

Existuje však i riziko, že koruna více než na fundamenty ekonomiky bude reagovat na růst či pokles rizikové averze na trzích. Budeme-li svědky toho, že indikátory budoucího vývoje světové ekonomiky budou dále naznačovat oživení, nedá se vyloučit rostoucí apetit investorů po rizikovějších aktivech, mezi které se koruna řadí, a její udržení se na silnějších hodnotách.

CZK/EUR – výhled do konce roku

Vzhledem ke globálnímu vývoji nečekáme, že by se česká ekonomika odrazila ode dna dříve než na konci tohoto roku. Předpokládáme návrat k hodnotám kolem 25,00 CZK/EUR nejdříve v závěru roku 2009, kdy by již mohly být vidět náznaky oživení.

CZK/USD

Kurz dolaru v minulém týdnu: koruna se držela v pásmu 18,00 – 18,30 CZK/USD

Dolar minulý týden našel částečně půdu pod nohama a z hranic na 1,4200 USD/EUR posílil až k 1,4100 USD/EUR. Koruna na základě toho k dolaru mírně spadla z 18 korun za jeden dolar k 18,30 CZK/USD. Minulý týden se dvakrát koruna pokusila zdolat úroveň 18 korun za dolar, ale ani jednou se jí to přesvědčivě nepodařilo. Špatná čísla z domácí ekonomiky ve spojitosti s prohlubujícími se fiskálními problémy nepřinášejí koruně podporu.

Klíčová data tohoto týdne

Pondělí USA: čistý příliv kapitálu za červen Úterý USA: započatá výstavba za červenec Čtvrtek USA: týdenní počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti Čtvrtek USA: index výrobní aktivity v oblasti Philadelphie za srpen Pátek USA: prodej existujících domů za červenec

CZK/USD – výhled na nejbližší měsíce

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících očekáváme další vlnu oslabení, návrat k únorovým hladinám 23,50 CZK/USD nepředpokládáme. Očekáváme oslabení přesahující hladinu 20,00 CZK/USD.

Existuje však i riziko, že pokles rizikové averze na trzích může zvýšit chuť investorů po koruně a dalších rizikovějších aktivech, a udržet korunu na silnějších hodnotách než výše prognózovaných.

CZK/USD – výhled do konce roku

Kurz CZK/USD přímo reflektuje vývoj na eurodolarovém trhu a koruny vůči euru. V závěru roku 2009 již nebude dolar podporovaný rizikovou averzí. Na základě výše uvedených důvodů očekáváme EUR/USD blížící se hodnotě 1,5000 EUR/USD, předpokládáme-li dále hladinu 25,00 CZK/EUR, CZK/USD se bude nacházet pod 17,00 CZK/USD.

Zdroj: Citco FT