US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Na efektivním trhu drobní investoři prohrávají

Hypotéza o efektivním trhu tvrdí, že ceny akcií odrážejí všechny dostupné informace z trhu. Podle zastánců této hypotézy však investoři nemohou porazit trh výběrem akcií. Podle nich je totiž hledání toho správného výběru akcií ztrátou času, protože se ceny akcie se vyvíjejí podle svého. Kdo tedy tráví celé dny ponořen v analýzách, může rovnou přestat, trh totiž neporazí. Dobrou zprávou však je, že ani trh neporazí jeho.

Tomáš Poděbrad
Tomáš Poděbrad
22. 11. 2010 | 18:00
Investování

Podle několika studií se individuální investoři chovají na trhu hůře než opice, které si náhodně vyberou pár akciových titulů. Individuální investoři totiž na akciovém trhu prohrávají dříve, než si spočítají, kolik vůbec do akcií investovali. Jak tedy přicházejí o peníze?

Studie Barber and Odeon zveřejněná v Journal of Finance v roce 2000 ukazuje, že individuální investor s rozpočtem srovnatelným s průměrnou makléřskou firmou zaostává za profesionály o 15 bazických bodů měsíčně.

Drobní investoři neumějí časovat trh

Další zajímavou věcí je, že individuální investor nedokáže odhadnout, kdy akcie prodat, nebo naopak nakoupit. V 86 procentech případů byla výkonnost prodaných akcií lepší, než které právě koupil.

Individuální investor si v běžném tržním prostředí vydělá méně než průměrná domácnost. Zisky pro investory jsou za určité období na úrovni 11,4 procenta, domácnost vydělá za to samé období o 5 procentních bodů více, a pokud do statistiky započítáme i průměrný tržní výnos, ten je za stejné období na hodnotě 17,9 procenta. Většina ztrát individuálních investorů je připisována hlavně vysokým poplatkům a provizím.

Studie se zaměřila konkrétně na tchaj-wanskou burzu mezi lety 1995 a 1999. Výsledek popisuje jasnou porážku individuálních investorů. Jejich portfolia utrpěla roční ztrátu v hodnotě 3,8 procenta, když samotné akcie na tchaj-wanské burze přidaly za rok 300 procent. Jak je možné, že investoři dosáhli tak špatných výsledků? Odpovědí je ztráta sebedůvěry. Vše se potvrdilo v roce 2001, kdy byla na Tchaj-wanu oficiálně spuštěna legální celostátní loterie.

Toho roku opustila tamní akciový trh většina individuálních investorů a akcie se propadly o více než 25 procent. Nutno říct, že v tomto případě opustili trh spíše lidé závislí na hazardu. Díky účasti na akciovém trhu se však samozřejmě jednalo o regulérní investory, kteří přispívali do statistiky.

Sázka na fondy

Podle odborníků se však v posledních letech jasně ukazuje, že individuální investoři nesázejí na největší riziko a své peníze spíš vkládají do investičních fondů. V průměru dokonce tečou peníze do fondů, které mají sice nižší návratnost, ale za to téměř jistou.

Pravdou tedy zůstává, že akciový trh je neefektivní a investor by se měl držet strategií, které jsou zaměřeny na dlouhodobé investice. Ty mají totiž tu největší pravděpodobnost, že akciový trh nakonec porazí.

Zdroj: Business Insider

Investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár