Výsledky ČEZ: Na tato čísla investoři čekají
|

Výsledky ČEZ: Na tato čísla investoři čekají

ČEZ zveřejní své konsolidované výsledky za 3Q2010 v úterý 9. listopadu před otevřením trhu v 8:00. Třetí čtvrtletí je sezonně slabší. Společnost Atlantik FT odhaduje, že i v meziročním srovnání by ČEZ měl oznámit horší čísla (kromě výnosů).

ČEZ Elektřina Akcie ČR
ČEZ - očekávané výsledky

Průměrné prodejní ceny velkoobchodní elektřiny klesly na 54 EUR/MW (z 62 EUR/MW v roce 2009). To negativně ovlivní výkonnost klíčového segmentu výroby a obchodu.

Za třetí kvartál očekáváme tržby ve výši téměř 44 mld. Kč. Na provozních výsledcích by se mohlo projevit neplánované prodloužení odstávky bloku jaderné elektrárny Temelín. ČEZ musel tento výpadek nahradit vyšším výkonem dražších uhelných zdrojů.

Marže EBITDA klesla podle našich projekcí meziročně o 3,2 b.b. na 41,4 %. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) očekáváme ve výši 18,2 mld. Kč, což je meziroční pokles o 5 %. Tržní odhad EBTDA je na úrovni 18,5 mld. Kč a stejně jako tržby je mírně nad naší projekcí.

Provozní zisk EBIT a provozní marži očekáváme na úrovni 12,4 mld. Kč a 28,3 %. Konsensuální odhad trhu je téměř stejný jako naše očekávání, a to 12,5 mld. Kč. Naznačuje to pokles EBIT o téměř 9 %, přičemž marže by měly být o 3,4 b.b. nižší než za 3Q09.

Čistý zisk by měl ve třetím čtvrtletí klesnout v meziročním srovnání o 8,2 % a dosáhnout 11,2 mld. Kč. Podle odhadu trhu se čistý zisk sníží na 10,1 mld. Kč.

VIDEO: Jaké budou výsledky ČEZu podle analytika Fio banky Josefa Novotného?

Očekáváme také komentář managementu společnosti ohledně výhledu na zbytek roku. Podle stávajících projekcí by ČEZ měl dosáhnout EBITDA za celý rok 2010 na úrovni 88,7 mld. Kč a čistý zisk 46,7 mld. Kč.

Vedení ČEZu by také mohlo poskytnout komentář ohledně dopadu úsporného balíčku vlády, který by měl zamezit růstu cen elektřiny v příštích letech. Hlavně se bude jednat o zdanění a zrušení volné alokace CO2 povolenek pro období 2011-2012 respektive 2013-2020.

Zdroj: ATLANTIK FT