Izrael, Korea, Tchaj-wan: Ještě rozvojové, nebo už rozvinuté trhy?
|

Izrael, Korea, Tchaj-wan: Ještě rozvojové, nebo už rozvinuté trhy?

Na mladé ekonomiky investoři sázejí miliardy dolarů prostřednictvím ETF fondů. Fondy se samozřejmě vyvíjejí různě v závislosti na tom, které země a sektory jsou v nich zahrnuty. A některé země už se zdají investorům do mladých trhů v podstatě vyspělé.

ETF Jižní Korea Izrael
Vanguard Emerging Markets ETF iShares MSCI Emerging Markets Index Fund

Dva dominantní ETF fondy – Vanguard Emerging Markets ETF (VWO) a iShares MSCI Emerging Markets Index Fund (EEM) – jsou založeny na indexu MSCI, který zahrnuje Izrael, Jižní Koreu a Tchaj-wan. Tyto země však již podle mnohých zdaleka nepatří mezi rozvíjející se země.

Jde totiž o jedny z největších světových konečných zpracovatelů. Podle Richarda Kanga, investičního ředitele společnosti Emerging Global Advisors, se již do "profilu" emerging markets zkrátka nevejdou. HDP na osobu je v těchto zemích vyšší než 20 tisíc dolarů ročně, a vytvořila se zde střední třída, což odporuje definici mladých trhů.

Tradiční emerging markets řídnou

"Všechno tam vypadá jako ve vyspělých zemích," upozorňuje Kang. V těchto zemích navíc pulzuje vyspělý technologický průmysl a zdravotnictví, ubývá chudých lidí a na rozdíl od klasických emerging markets tyto ekonomiky nejsou závislé na exportu přírodních zdrojů.

SPDR S&P Emerging Markets ETF

Společnost Emerging Global Advisors se proto rozhodla pro svůj nový ETF SPDR S&P Emerging Markets (GMM) vybírat akcie z indexu společnosti Dow Jones, který tyto tři země nezahrnuje.

Tento fond se srovnává s benchmarkem zahrnujícím Tchaj-wan i Izrael, ovšem vylučujícím Koreu. Je založen na indexu S&P Emerging BMI, který Koreu zařazuje do kategorie rozvinutých trhů.

EEG vs EEM

Indexový fond mladých trhů Dow Jones Emerging Markets Titans Composite (EEG) se od svého založení loni v červenci vyvíjí podobně jako fond sledující index MSCI Emerging Markets (EEM). Dow Jones Titans Index však roste i klesá o něco prudčeji než MSCI EM.

Jižní Korea i Tchaj-wan zůstanou součástí indexu MSCI EM minimálně do poloviny roku 2011, Izrael by měl naopak koncem jara podle společnosti MCSI Barra z indexu MSCI vypadnout. Soul, hlavní město Jižní Koreje

Zatímco některé firmy se zaměřují na zájem klientů o indexy založené výhradně na rozvíjejících se trzích, společnost MSCI Barra zkoumá, jak složitý je pro zahraniční investory přístup na tyto typy trhů.

Bez Koreje, Tchaj-wanu a Izraele "to nejde"

V portfoliích fondů tyto trhy hrají velkou roli. Jihokorejské firmy vydělávají fondu VWO 12,1 % zisků, tchaj-wanské 11,4 % a izraelské 4 %. Pro EEM je Korea dokonce druhou nejvýnosnější pozicí s 12,3 %, Tchaj-wan je čtvrtý s 10,5 % a Izrael desátý se 3,4 %.

Oba fondy patří mezi 10 největších ETF ve Spojených státech. EEM je nejstarší a se svými 33,4 miliardami dolarů třetí největší. VWO se s 20,1 miliardami dolarů drží na sedmém místě.

Společnost MSCI Barra mezi investory zjišťovala, zda jim zmíněné tři země připadají stejně atraktivní pro investování jako některé jiné, méně rozvinuté trhy.

"Výsledkem je, že Izrael prakticky přechází do kategorie rozvinutých trhů," shrnuje Frank Nielsen, výkonný ředitel MSCI Barra. Jižní Korea ani Tchaj-wan zatím investorům podle průzkumu rozvinuté nepřipadaly.

"Pro zahraniční investory je administrativně náročnější pracovat na korejském a tchaj-wanském trhu," dodává Nielsen. Zdůrazňuje, že v těchto zemích například prakticky chybí devizový trh. Ovšem obě země udělaly obrovský pokrok.

Země mají další rok na rozvíjení svého ekonomického prostředí a investoři stejný rok na sbírání nových zkušeností. Zda se Korea a Tchaj-wan dotáhnou na Izrael, ukáží až další měsíce. "Jde o to, jak výhodné je v těchto zemích investovat a jak snadno jsou dostupné, resp. přátelské z pohledu investorů," uzavírá Nielsen.

Zdroj: indexuniverse.com