Jsou akcie stále levné?
|

Jsou akcie stále levné?

Trhy mají za sebou jednu z nejsilnějších akciových rally. Přesto se řada analytiků a ekonomů domnívá, že stále existuje prostor pro další růst. Přitom index S&P 500 si od března minulého roku připsal téměř 80 procent a investoři se začínají bát větší korekce.

Rally Světové akcie
Americké akcie

Zisky společností jsou v posledních týdnech vedle dluhové krize hlavním hybatelem cen akcií. Mnozí manažeři investičních fondů se proto domnívají, že pokud výsledky překonají odhady, stále bude prostor pro posilování akciového trhu. V současnosti se index S&P 500 obchoduje na 15násobku plánovaného zisku společností.

Ještě v prvním čtvrtletí roku 2009 byly hospodářské výsledky většiny firem katastrofální a manažeři si stále nemohou vyskakovat a hovořit o jednoznačném uzdravení. Důležitější však je, jakou odvahu budou mít managementy ve svém výhledu zisku na další dva nebo tři roky. Dlouhodobé předpovědi totiž většina firem v průběhu krize nezveřejňovala.

Akcie pomáhají dalším aktivům

Akcie mezitím ženou vzhůru i další typy investic, například dluhopisy nebo fondy peněžního trhu. Ty totiž nejsou v současnosti tak lákavé, snižují se tedy jejich ceny, což může řadu investorů přimět k jejich nákupu.

Firmy jsou však zatím často stále opatrné ve svých výhledech hospodaření, analytici proto nemohou rozjet další vlnu zvýšených doporučení.

Kromě očekávaného růstu na straně zisku se někteří stratégové domnívají, že jsou akcie podhodnocené, což je děla atraktivnějšími. Když se podíváme na množství investičního kapitálu, které investoři drží mimo trh, je jasné, že se dočkáme dalšího růstu. Podle posledních průzkumů se jedná až o 9,5 bilionu dolarů. Oproti minulému roku se do akcií investovalo pouze o 5,5 procenta více peněz.

Levný výběr

Analytici by se v tomto ohledu dali rozdělit na dva tábory. První je přesvědčen o záplavě levných akcií, a ten druhý o tom, že levných akcií, které by měly růstový potenciál, zase tolik není.

Z amerických společností lze však jistě doporučit následující dvě:

Baxter International a Cisco Systems

Baxter International je zdravotnická společnost, které se mimo jiné zaměřuje na poruchy krve. Celých 60 procent příjmů společnosti pochází ze zahraničí. Účet firmy tak dál roste a chystá se zpětný odkup akcií a dokonce zvýšení dividendy. Navíc akcie firmy v dubnu klesly o několik procent, motivace pro jejich nákup je tak o to větší.

Akcie Cisco Systems si připsaly za uplynulý rok okolo 40 procent. Ani po tak prudkém růstu se nejeví nijak předražené. Vzhledem k předpokládaným ziskům v roce 2011 se jedná naopak o jednu z nejlukrativnějších akcií.

Zdroj: BusinessWeek