Investování: Proč je tak těžké prodat se ztrátou?

Každý by si přál, aby se aktiva, na která vsadí, stala vítězi a byla v čela investic, které nejvíce zhodnotí. Ideálně bez toho, aby předtím propadla pod nákupní cenu, a aby zároveň nabízela zajímavou dividendu? V pořádku, sny nejsou zakázané. Ale jsou to stále jen sny.
Málokdo kupuje jen pozdější vítěze. Uměním velkých investorů je to, jak řídí své investice v rámci portfolia. Tak jako hazardní hráči – i ti musejí vědět, kolik riskovat a kolik si nechat do další hry.
Prohrát není snadné
Jonathan Hoenig, jeden ze šéfů Capitalistpig Hedge Fund, radí nelpět na starých titulech: "Nakupuji samozřejmě s určitým optimismem. Když se danému aktivu dař, dokupuji. Když se však vydá směrem dolů, redukuji okamžitě pozice v tom daném titulu. Pokud akcie klesne o zhruba 15 procent, prodám polovinu pozic."
Napsané to nevypadá složitě. Ovšem v reálu je velice nepříjemné přiznat si, že se daná investice zkrátka nepovedla. Před očima se míhají ztracené peníze. A možná nejhorší je uznat, že jste se spletli.
Umět minimalizovat ztráty je však to nejdůležitější. Když se daří, vydělává skoro každý. Ale umět zatnout zuby a zbavit se ztrátových pozic, to je velké umění. Lidská psychika je nastavena tak, že je příjemné realizovat zisk a držet ztrátu v naději, že se stane ziskem. Ve skutečnosti lze jedině doporučit s touto lidskou přirozeností bojovat a dělat to přesně opačně.
Pokud potřebujete hotovost, vyprodejte nejdříve své ztrátové pozice, ne ty, kde máte čerstvé zisky. A z těch ztrátových se podívejte rovněž na ty nově nakoupené. Lepší je vyprodat počáteční drobnou ztrátu, než se dočkat hlubokého dlouhodobého propadu u daného aktiva.
Zdroj: Smartmoney.com
Aktuality
