Akcie: Rostoucí korelace a počítači řízené obchody
|

Akcie: Rostoucí korelace a počítači řízené obchody

Korelace mezi jednotlivými akciemi v indexu S&P 500 se vyšplhala na svá historická maxima od roku 1987. Jeffrey Yale Roubin z Birinyi Research vidí důvod zvýšené korelace v oblíbených indexových strategiích, které změnily chování celého trhu. Investoři stále více vstupují a vystupují z trhu pomocí celého indexu (obvykle pomocí ETF) a upozaďují obchodování s jednotlivými akciemi.

Světové akcie HFT Korelace investic
High Frequency Trading - ilustrační foto

Matthew Rothman z Barclays došel při nedávném výzkumu k podobnému závěru: "V posledních dvou měsících došlo k historicky nejnižšímu rozptýlení zisků mezi akciemi a jejich vysoké korelaci."

Rostoucí korelace nesouvisí jen s velkými akciovými indexy. Výrazně zvýšené korelace jsou patrné i na trzích komoditních futures a mezi komoditami a akciemi. Neexistuje shoda na původu vznikajících korelací a nikdo netuší, zda se jedná o "nový normál", nebo zda se vrátí role tradiční investiční diverzifikace.

Růst high frequency tradingu (HFT)

Zatímco výzkum korelace se zaměřuje na dopad akciových indexů, daný jev možná souvisí s novým fenoménem – počítačovým obchodováním označovaným jako high frequency trading (HFT). Počítače obchodují podle předem stanovených algoritmů na základě cenové informace, likvidity a volatility na akciovém či derivátovém trhu.

Americká Komise pro obchodování s komoditními futures nedávno navrhla nová pravidla pro zajištění rovnoprávného přístupu mezi počítači pro HTF a běžnými burzovními servery, aby byla vytvořena jednotná a nediskriminující struktura. Rosenblatt Securities předpokládá, že 35 procent objemu amerického trhu s futures tvoří HFT, podle výzkumu Tabb Group pak má do konce roku 2010 tvořit HFT 60 procent.

Dopad na cenu

Zastánci vysokorychlostního automatického obchodování a samotní obchodníci říkají, že HFT nahrazuje tradiční tvůrce trhu a zvyšuje likviditu na finančním trhu. HFT vytváří likviditu s daleko užšími spready než na běžných trzích, čímž omezuje náklady institucionálních i individuálních investorů.

Zatímco původní tvůrci trhu se snažili držet si dostatečný spread pro zajištění, HFT snížilo spread na úroveň centů a existují dokonce tlaky na regulátory, aby povolili obchodovat v ještě nižších jednotkách. Oponenti tvrdí, že zmiňovaná likvidita zmizí, když je nejvíce potřeba – například když se prudce zhorší podmínky na trhu. Podobnost programů využívaných pro HFT zvyšuje korelaci jednotlivých investičních instrumentů, obchody jsou ve velkých objemech a pokud se někde objeví chyba, fungují špatně.

Kritici se zaměřují na neobvyklou volatilitu v září 2007 a na rychlý jednodenní propad v květnu letošního roku), kdy HFT naopak volatilitu zvýšilo.

Jasná pravidla pro "magii"?

Americká komise pro cenné papíry již zavedla opatření, která mají zabránit prudkému pohybu trhů. Například již implementovala pravidla na zastavení obchodů, pokud dojde ke změně ceny větší než 10 procent během 5 minut. To by mělo zamezit divokým turbulencím cen vyvolaným vysokým objemem obchodů HFT.

Komise pro cenné papíry se také snaží zavést regulaci, která by umožnila udávat kotace pouze v úzkém pásmu +/- 10 procent, aby nedošlo k "ustřeleným kotacím", které způsobily, že ceny některých akcií se během krátkého propadu dostaly na hodnoty několika centů.

Není jasné, zda se regulace rozšíří i na konkrétní HFT obchodníky, ale když začne přituhovat, mohou se někteří z trhu stáhnout.

Následující půlrok budou regulátoři svádět boj o správné porozumění dopadu HFT obchodů na trh. Zkoumají především dopady na cenu, volatilitu a likviditu. Lze očekávat další legislativní odezvu.