Burzovní kalendář 17. 1. - 21. 1. 2011
|

Burzovní kalendář 17. 1. - 21. 1. 2011

Výsledková sezóna bude v novém týdnu hlavním bodem programu investorů na Wall Street. Burzy v eurozóně mohou ovlivnit indexy důvěry a pražská burza by mohla být bez plánovaných firemních a makroekonomických zpráv citlivější na vývoj na komoditním trhu.

Wall Street

Také druhý lednový týden patřil na Wall Street býkům. Hlavní index S&P 500 posílil o 1,7 % a dostal se na své 2,5roční maximum. Růstu pomohly především banky, které po pátečních výsledcích JPMorgan patřily k nejziskovějším v rámci celého indexu.

Objemy obchodů byly také vyšší než obvykle, a tak se zatím zdá, že lednový efekt v kombinaci s "tunami" stále dostupné likvidity pomáhají akciím k růstu.

Výsledková sezóna bude hrát prim také v novém týdnu. Mezi nejsledovanější společnosti bude patřit bankovní gigant Citigroup, který reportuje v úterý. Dobré výsledky této společnosti by mohly akcie firmy, jak prorokuje burzovní guru Jim Cramer, posunout postupně o dalších několik desítek procent výše.

V rámci technologických zástupců to bude například výrobce iPhonů a iPadů, v jehož výsledcích by se měly odrazit silné vánoční prodeje na všech světových trzích. Apple oznamuje v úterý. O dva dny později se investoři dozvědí čísla od internetové společnosti Google.

V rámci makrozpráv budou důležitá data z amerického nemovitostního trhu. Konkrétně středeční zahájené stavby domů nebo prodeje stávajících domů.

Obchodování bude tentokrát o den kratší, protože v pondělí jsou kvůli svátku burzy v New Yorku zavřené.

"Jsem přesvědčen, že se trh, než se stane cokoli jiného, podívá na 1 300 bodů (S&P 500)," říká Patrick Kernan, obchodník z Cardinal Capital's. zdroj: CNBC

Celkově by obchodování mohlo být kolísavější z důvodu páteční expirace opcí a futures (tzv. double witching). "Expirační týden" však historicky také většinou končí v kladných hodnotách.

datum událost
17/1 Uzavřené trhy - státní svátek
17-21/1 Výsledková sezóna (Apple, Google, GE, Goldman Sachs, IBM)
19/1 Počet nově zahájených staveb
20/1 Průzkum ekonomické aktivity Philadelphia Fed
20/1 Prodeje stávajících domů

Pražská burza

Investoři na pražské burze ve svých nákupních příkazech v druhém lednovém týdnu polevili a lehce vybíraly zisky. Index PX tak zakončil na skoro stejné hodnotě jako před týdnem (1 242 bodů).

Nejvýraznější pohyb zaznamenaly akcie Komerční banky (+3,6 %) a mediální společnosti CME, která za týden naopak ztratila skoro 9 % ze své tržní hodnoty.

Český makrokalendář je pro příští týden nepopsaný a výsledková sezóna na pražské burze má tradiční zpoždění. Poto bude index PX hledat inspiraci nejspíš v pohybu okolních akciových trhů nebo na komoditním trhu (české energetické tituly).

Akcie: Proč obchodovat na pražské burze?

Eurozóna

Západoevropské akcie zaznamenaly, stejně jako americké, druhý ziskový týden v řadě a index DJ EUROSTOXX 600 přidal necelé procento. Na kladném výsledku se podepsala úspěšné aukce státních dluhopisů problémových zemí eurozóny a také návrhy EU o navýšení záchranného fondu.

Nadcházející týden mohou ovlivnit jednak hodnoty indexů důvěry ZEW a IFO, a nepřímo samozřejmě výsledková sezóna na Wall Street, protože řada firem z indexu S&P 500 realizuje své tržby na evropských trzích.

datum událost
18/1 ZEW - index důvěry v Německu
19/1 Průmyslová výroba v EU
21/1 Ifo - index firemní důvěry