Proč Buffett miluje železnici?
|

Proč Buffett miluje železnici?

Jako na horské dráze si zatím letos musejí připadat investoři na akciových trzích. Nic však nebrání Warrenu Buffettovi naleštit křišťálovou kouli a začít věštit.

Komodity Světové akcie
Warren Buffett

Investorská legenda si je jista tím, že se ekonomické oživení přibližuje čím dál rychleji. Proč si je Buffett tak jistý tím, že americká ekonomika má ještě sílu na zotavení?

Miluje totiž statistiky železniční přepravy. V roce 2009 dokonce koupil za téměř 35 miliard dolarů s společnost Burlington Northern Santa Fe.

Nedávný vývoj na železnici a celkově v železniční dopravě jen podpořil Buffettovu důvěru v tento sektor.

Oživení na kolejích

"Železniční přeprava v USA roste. Jen poslední týden září po amerických kolejích jelo přes 400 000 vagónů. To je meziroční nárůst o 4,5 %," říká Buffett.

Tato čísla naznačují, že se probírá především hlavně obchod s komoditami, jako je uhlí, a obchod s hotovými výrobky, jako jsou automobily a spotřební elektronika.

Ještě před začátkem výsledkové sezóny tak Warren Buffett díky těmto statistikám předpověděl, že se zvýší zisky železničních přepravců. Akcie předních železničních přepravců na to zareagovaly růstem, zase jednou Buffett "nařídil trhu", kam se má hnout.

Proč Buffett Miluje akcie železničních společností?

1. Železnice může na jeden galon paliva ujet až 484 mil a převézt tunu nákladu. Jeden vlak pak může uvézt to, co běžně uveze až 280 nákladních automobilů. 2. Průmyslová výroba stále roste, i když pomaleji, než se čekalo. I pomalejší růst však zvyšuje vytíženost železnic.

3. Železnice získává tržní podíl na úkor přepravních firem.

4. Regulátoři zavrhli drahá antikolizní zařízení, které by vyšly železniční společnosti draho.

5. Přestože si někteří přepravci stěžovali na zvyšující se náklady, nemusí si dělat starosti. Američtí regulátoři si uvědomují důležitost železniční sítě a přepravců, takže jim vyjdou vstříc.¨

Býčí nálada na trzích je nejvyšší od července

Zdroj: InvestorPlace.com