Jak investovat v nejnebezpečnějších oblastech světa? 3 způsoby pro každého
|

Jak investovat v nejnebezpečnějších oblastech světa? 3 způsoby pro každého

Investoři mají aktuálně dost důvodů k obavám - Blízký východ a Libye a jaderná katastrofa v Japonsku trhy v úvodu roku jistě zaskočily. Navíc v USA přetrvává nepříznivá situace na trhu s bydlením a nezaměstnanost se pohybuje nejen v Americe na stále nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Nebezpečné regiony ovšem mohou být i v těchto zjitřených dobách stejně investičně zajímavé jako kterékoli jiné oblasti světa.

Ropa Japonsko Energetika Nepokoje a revoluce Libye
Protesty v Libyi

"Čas k nákupu nastává, když v ulicích teče krev." Slavný výrok je jednoduché vyslovit, ale těžké následovat. Většina lidí má totiž určitou vnitřní brzdu vydělávat tam, kde trpí jiní lidé.

Stojí tu vedle sebe dvě skupiny:

  • spekulanti, kteří se vyloženě třesou na to, jak díky krizi zbohatnou;

  • chytří investoři, kteří v temných mracích, jež se snášejí nad světovými trhy, hledají světlé záblesky.

V současné době je velmi obtížné identifikovat, kam až sahá pouhé riziko, a co už je čistý hazard.

Významná rally na trhu probíhající od září ochabuje a ti, kteří hledají investici pro delší horizont, aby uchránili své úspory (třeba na důchod), možná cítí, že přišel čas na portfoliovou rošádu. Na co vsadit v problémových oblastech?

Blízký východ: ETF v energetickém sektoru

Energy Select Sector SPDR Fund

Po 33 letech u moci visí úřad prezidenta Jemenu na vlásku. Bahrajn vyzývá okolní armády, aby potlačily povstání. V Egyptě převládá chaos po rozsáhlých protestech, které začaly před mnoha týdny. Nepokoje postihují širokou škálu zemí Blízkého východu a je těžké odhadnout, kde se objeví další.

Jedna věc se však nemění - napětí na Blízkém východě tlačí ceny ropy vzhůru. Investoři, kteří se chtějí zajistit proti inflaci způsobené růstem ceny této komodity, nebo se chtějí podílet na zisku v energetickém sektoru, by se měly zaměřit na energetické ETF.

Příkladem je Energy Select Sector SPDR Fund nebo jeho hlavní pozice ExxonMobil a Chevron.

Někteří investoři s oblibou využívali investice jako States Oil Fund ETF nebo iPath S&P GSCI Oil ETF, který je navázán na futures na americkou ropu WTI.

Nenechme se zmást - bez ohledu na marketingové triky tyto investice nekopírují vzestup ropy věrně. iPath S&P GSCI Oil ETF zhodnotil od 1. prosince zhruba o 12 %, futures na WTI dokonce o 13 %, přičemž cena lehké ropy na NYMEXu vzrostla z 88 USD za barel na 104 USD za barel, tedy až o 18 % za stejné období. ETF zkrátka nestíhají držet krok.

Na druhou stranu Energy Select Sector SPDR Fund zhodnotil až o 20 %, a zatímco výše zmiňované fondy měly náklady kolem 0,8 %, u Energy Select Sector SPDR Fund se pohybovaly jen kolem 0,25 %. Navíc vyplácí 1,3% dividendu.

Japonsko: Hitachi

Hitachi

V posledních dnech jsme slyšeli mnoho špatného o Hitachi. Právě Hitachi společně s General Electric totiž vyrobila reaktory pro jadernou elektrárnu Fukušima, která je epicentrem krize v Japonsku.

Hitachi je však mnohem více než jen výrobce zařízení pro jaderné elektrárny. Vyrábí bankomaty, stavební techniku, podílí se na budování infrastruktury. Tato diverzifikace pomáhá Hitachi udržovat stabilitu.

Před japonskou krizí se zdálo, že má Hitachi možnost využít spoustu příležitostí. Akcie vzlétly za 5 měsíců téměř o 50 % až k novému 52týdennímu maximu ze dne 7. března. Pak následoval společný pokles všech japonských akcií v důsledku zemětřesení.

V uplynulých letech Hitachi vykazovala ztráty, ale nyní je na dobré cestě dosáhnout nejen zisku za rok 2011, ale každý kvartál vydělat přes 6 USD na akcii. Je to dramatický zvrat ze ztráty 3,15 USD na akcii v loňském roce a trýznivých ztrát 23,85 USD na akcii v roce 2009. U tržeb je pro tento rok prognózován 18% růst, který značí první pozitivní změnu v příjmech od roku 2008.

Pro ty, kdo se chtějí podílet na dlouhodobé obnově Japonska, je Hitachi vhodnou volbou.

Libye: Raytheon

Raytheon

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí nepřestává útočit na povstalce a spojenci drtí jeho pozice ze vzduchu. A firma Raytheon vyrábí střely s plochou dráhou letu Tomahawk.

Střely umožňují přesné zacílení míst, aby se zabránilo civilním obětem. Představují také efektivní způsob, jak snížit riziko zranění pro nasazené vojáky, kteří se díky nim mohou držet dál od nejnebezpečnějších míst. Prezident Obama nechce do Libye posílat "pěší" armádu, což znamená, že by po celou dobu konfliktu měly hrát hlavní roli Tomahawky.

Raytheon se kromě výroby raket angažuje v mnoha dalších oblastech, může se pochlubit 2,9% dividendou vyplácenou od roku 1964. Navzdory recesi a diskusím o federálních rozpočtových škrtech očekává v roce 2011 4% nárůst tržeb. Jeho P/E vztažené k odhadovaným ziskům je 9, tedy nižší než u konkurenčních společností Boeing, General Dynamics a Lockheed Martin.

Akcie Raytheon v roce 2011 jasně překonávají trh. Podle analytiků by měl silný vzestupný trend akcií Raytheon pokračovat, tudíž lze i po případném ukončení konfliktu v Libyi tuto investici vřele doporučit.

Zdroj: InvestorPlace.com