Burzovní kalendář 30. 5. - 3. 6. 2011
|

Burzovní kalendář 30. 5. - 3. 6. 2011

Zkrácený obchodní týden na burzách v New Yorku a Londýně bude mít dopad na aktivitu obchodníků. Ze Spojených států dorazí také statistika nezaměstnanosti za květen. V Evropě budou investoři kromě vývoje situace okolo řeckých dluhů sledovat inflační čísla a německou nezaměstnanost. Na pražské burze bude zajímavý vítěz posledních týdnů - sázková kancelář Fortuna.

Wall Street

Americké akcie mírně ztrácely čtvrtý týden v řadě a za květen jsou v mínusu zhruba dvě procenta (S&P 500 -2,4 %). Investory nepotěšila statistika amerického HDP a řízené zpomalování ekonomiky Číny. I díky býčímu doporučení Goldman Sachs se zastavil propad cen komodit.

Zatím se tak potvrzuje otřepané burzovní pravidlo, že květen není pro akcie příznivý.

"Od února se index S&P 500 pohybuje okolo 1 330 bodů a podle mě v podobném pásmu může kolísat ještě dlouhé měsíce," říká Jeff Kleintop, hlavní investiční stratég LPL Financial. (zdroj: CNBC)

Podle Kleintopa budou zásadními překážkami dalšího růstu cen akcií konec kvantitativního uvolňování (30. června) a jednání o dluhovém stropu ve Spojených státech, které musí být dokončeno do srpna. S nimi bude souviset i další růst americké ekonomiky jako takové.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Trh odolává medvědímu útoku

V novém týdnu budou obchodování znovu ovlivňovat především důležitá makrodata.

Z trhu práce dorazí ve středu report o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), v pátek se pak investoři dozvědí celkovou míru nezaměstnanosti (odhad 8,9 %) a údaje o tvorbě pracovních míst (odhad 190 tisíc).

"Myslím si, že květnová data z trhu práce investory poněkud zklamou," uvádí Michelle Girardová, hlavní ekonomka RBS. Ta je podobně jako Goldman Sachs pesimističtější než trh, když shodně odhadují vytvoření pouhých 150 tisíc míst. (zdroj: CNBC)

Lži, jimiž Fed krmí Američany - 2. díl

O chuti Američanů utrácet napovědí více tržby maloobchodních řetězců zveřejňované ve čtvrtek a statistika prodejů automobilů.

V pondělí zůstanou parkety amerických burz zavřené kvůli Dnu památky padlým (Memorial Day).

datum událost
30/5 Den památky padlých - neobchoduje se
31/5 Spotřebitelská důvěra
31/5 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga
1/6 Index nákupních manažerů v průmyslu (ISM)
3/6 Celková míra nezaměstnanosti

5 energetických titulů, které milují v Goldman Sachs

Pražská burza

Index PX zakončil týden na úrovni 1 239 bodů a klesl tak o 1,3 %. Nejvíce klesajícím titulem byly akcie ECM (-12,9 %), nejvíce posílily akcie Fortuny (+10,1 %).

Oba největší pohyby souvisely se sledovanými insolvenčními řízeními ECM a Sazky.

Akcie ECM byly ve středu a ve čtvrtek po vyhlášení úpadku samotnou společností vyřazeny z obchodování, v pátek se pak znovu obnovilo. Titul zakončil týden na 35 Kč.

Fortuna pak těží z problémů Sazky, jež umožňují snazší a potenciálně úspěšnější start loterie, kterou společnost zahájí v létě.

Do obchodování promluvil i konec výsledkové sezóny na pražské burze. Ve čtvrtek reportoval své výsledky Pegas Nonwovens. Ty nepřekvapily, kdy provozní zisk EBITDA vykázal pokles o 6,6 % r/r na 8,3 mil. EUR. "Kromě výsledků jsme potenciálně očekávali oznámení případných investicí či akvizic, ale takové informace jsme se nedočkali," upozornil klienty v pravidelném týdenním reportu Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Ve čtvrtek ještě na trh dorazila hospodářská čísla společností ORCO a AAA Auto. ORCO vykázalo nižší čistou ztrátu -4,4 mil. EUR (loni -15,6 mil. EUR).

Autobazar AAA Auto pak zvýšil čistý zisk meziročně o 45 % vyšší (0,7 mil. EUR). Ve druhém pololetí ovšem očekává spíše nižší poptávku po ojetých vozech.

V novém týdnu bude akcie ovlivňovat především dění na zahraničních trzích. Důležité termíny ovšem přijdou pro dividendové investory.

Čtvrtek 2. června bude posledním dnem s nárokem na hrubou dividendu 50 Kč/akcii u ČEZu (5,4% hrubý div. výnos). K ČEZu se během týdne rovněž budou sledovat zprávy kolem doporučení německému parlamentu ohledně potenciálního odklonu od jaderné energetiky. Německý parlament by měl rozhodovat 6. června o jaderné energetické politice.

V pátek se pak bude naposledy s nárokem na hrubou dividendu obchodovat s akciemi Fortuny. Dividenda by měla být 0,3 EUR, což představuje aktuálně 5,7% hrubý dividendový výnos.

Akcie staré NWR (nizozemské) čeká poslední týden obchodování na hlavním trhu. V bázi indexu PX pak bude nizozemská NWR nahrazena novou "britskou" 20. června.

Akcie NWR si dělají s indexem PX, co chtějí

datum událost
2/6 ČEZ - poslední den obchodování s nárokem na dividendu
3/6 ČEZ - poslední den obchodování s nárokem na dividendu

Monitor ocenění českých akcií

Eurozóna

Evropské akcie i přes lepší páteční náladu ztratily za uplynulý týden přes procento (DJ Eurostoxx 50 -1,21 %). Na summitu G8 se hodně mluvilo, ale dopad na náladu investorů byl prakticky nulový.

Evergreenem posledních týdnů je řešení situace v Řecku a dalších zadlužených zemích eurozóny. Na vývoj v této oblasti reagují silně především akcie evropských bank, které drží dluhopisy problémových zemí.

12 bank, které budou kvůli dluhům PIIGS krvácet

Bankám v minulém týdnu pomohla zpráva Financial Times o kapitálových požadavcích bank podle pravidel Basel III, která byla pro evropské bankovní domy příznivější, než se čekalo.

V novém týdnu čekají evropské investory podobně jako ve Spojených státech důležitá makrodata.

Z kalendáře vyčnívá především úterý s maloobchodními tržbami v Německu (odhad +1,5 % y/y), nezaměstnaností v Německu (odhad 7,0 %) a celé eurozóně a inflací v eurozóně (+2,8 %).

Právě inflace bude klíčová pro nadcházející jednání ECB, která pravděpodobně v červenci přistoupí k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby. To může být nepříznivé právě pro zadlužené země eurozóny.

Itálie, nebo Španělsko? Které velké "prase" je na tom hůř?

datum událost
31/5 Maloobchodní tržby v Německu
31/5 Nezaměstnanost v Německu
31/5 Inflace v eurozóně
1/6 Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI)
3/6 Index nákupních manažerů ve službách (PMI)

V eurozóně nečekejte žádnou slávu. Dalších 6 hřebíčků do rakve